26. listopadu 2010 10:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

'Kolik řečí umíš, tolik peněz máš', vědí polské prostitutky

Erotika - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Erotika - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

VARŠAVA Umět cizí jazyky se vyplatí. Týká se to i polských prostitutek, které si díky tomu, že ovládají angličtinu, mohou za jednu noc vydělat až o dvě pětiny více než jejich kolegyně, jež mluví pouze rodným jazykem. Ukázal to průzkum výdělků příslušnic "nejstaršího řemesla" působících v Polsku.

Průzkum zveřejnil portál wynagrodzenia.pl.

Zatímco anglicky mluvící prostitutka, jež se svému klientovi věnuje celou noc, si prý může přijít na 1400 zlotých (asi 8660 korun), ta, která je se zákazníky schopna komunikovat jenom v polštině, na 1000 zlotých.

Cizinci, kteří by chtěli na tomto druhu služeb v Polsku ušetřit, by se měli rozhodnout jen pro půlhodinové nebo hodinové radovánky s prostitutkami, v takovém případě jsou rozdíly v cenách menší.

Prostitutky, ilustrační foto

Portál analýzu vypracoval na základě inzerátů, jež prostitutky zveřejňují na jedné z nejoblíbenějších internetových stránek v branži. V současnosti na ní sexuální služby nabízí přes 4000 žen.

V prostituci zkušenější pracovnice nevydělávají víc

To, že zkušenější pracovníci si vydělají více, v oboru sexuálních služeb v Polsku zpravidla neplatí. Pětatřicátnice z Varšavy, která se v inzerátu nabízí jako "zosobnění sexu", chce od klienta za hodinu 120 zlotých, devatenáctiletá "Justynka - nová v branži" se ocenila na 300 zlotých za hodinu.

Autoři průzkumu předpokládají, že ženy pracují "na vlastní pěst", a nemusejí proto značnou část svých výdělků odevzdávat kuplířům.

"Samozřejmě z těch peněz musejí zaplatit takové náklady, jako je nájem za byt, hygienické potřeby nebo lékařská vyšetření."

Prostitutky v Polsku neplatí ze svých výdělků daně, úřady nejstarší řemeslo oficiálně neuznávají.

Prostituce je lukrativní řemeslo

Polské prostitutky, které se svým zákazníkům věnují 40 hodin měsíčně, tedy čtvrtinu času, jenž v zaměstnání stráví člověk pracující na plný úvazek, si za celý měsíc mohou vydělat 6000 zlotých. Průměrný plat v Polsku letos v říjnu činil 3440 zlotých hrubého.

Prostitutky v Polsku nabízejí své služby také v takzvaných společenských agenturách, tam se ale o své výdělky musejí dělit s jejich majiteli.

prostitutky - ilustrační foto

"Bohužel se nám nepodařilo zjistit, zda tyto dámy mají podepsanou smlouvu nebo zda také pracují v šedé zóně," uvádí portál. Dívky, které si na život vydělávají sexem, lze rovněž poměrně často potkat podél hlavních silničních tahů.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!