9. ledna 2012 11:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Komárek se chce s KKCG vrhnout na realitní trh

Karel Komárek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Komárek. | foto: Lidové noviny

PRAHA Karel Komárek, vlastník Moravských naftových dolů nebo spolu se skupinou PPF i loterijní společnosti Sazka, se chce letos pustit do nového byznysu. Jak zjistily Lidové noviny, chce letos začít prostřednictvím své skupiny KKCG investovat na realitním trhu.

„Plánujeme investice už v tomto roce, ale budeme pečlivě zvažovat, co koupíme. Nebude se jednat o spekulativní nákupy,“ potvrdil mluvčí skupiny KKCG Daniel Plovajko.

Podle něj se Komárkova skupina nebude omezovat jen na jeden realitní segment. „Nemáme definováno, zda budeme investovat do bytových, komerčních nebo maloobchodních ploch, bude záležet na konkrétní příležitosti,“ dodal Plovajko.

INFOGRAFIKA:

KOM

Karel Komárek, který se dosud zaměřoval převážně na ropný průmysl, v posledních letech neustále rozšiřuje pole svého podnikání. Poté, co v roce 2003 koupil od podnikatele Václava Fischera cestovní kancelář, k ní loni přikoupil specialistu na zimní dovolené Nev-Dama.

Loni se také společně se skupinou PPF Petra Kellnera stal spolumajitelem loterijní firmy Sazka. Nemovitosti mu však zatím v portfoliu chybí.

Zatím není jasné, kolik peněz chce Komárek do nemovitostí vložit. Vzhledem k velikosti jeho podnikatelského impéria, a zejména výnosnosti jeho perly, Moravských naftových dolů, lze předpokládat, že půjde o miliardy korun.

Kanceláře jsou jistota

Komárek není prvním z českých miliardářů, který se v současné době zaměřuje na nemovitosti. Významnými investory do této oblasti jsou například Radovan Vítek nebo Petr Kellner.

Právě Vítek prostřednictvím své společnosti CPI loni investoval na tomto trhu rekordních šestnáct miliard korun. Mimo jiné loni koupil za 890 milionů korun historickou budovu bývalé Živnostenské banky v Praze Na Příkopě, kancelářské objekty od PPF s dominantním nájemcem Českou pojišťovnou, soubor retailových parků v Česku a na Slovensku, centra Olympia v Teplicích a Mladé Boleslavi, průmyslový areál Lozorno na Slovensku, obchodní centrum City Park Jihlava a řadu dalších nemovitostí.

„Investice na realitním trhu měly dlouho jediného představitele a tím byl Radovan Vítek. Už to ale není jen CPI, reality lákají čím dál více investorů,“ vysvětluje Alexander Rafajlovič z poradenské společnosti Cushman&Wakefield. „Firmy nyní v nejisté době cítí příležitost zaparkovat své peníze do něčeho, co přináší jistý příjem,“ dodal Rafajlovič s tím, že nejméně rizikové jsou aktuálně investice do kanceláří. Například výnos z kancelářských ploch v Praze se v polovině loňského roku pohyboval podle poradenské společnosti Knight Frank kolem 6,5 procenta.

Další okolností, která může investicím do nemovitostí v letošním roce nahrávat, mohou být ekonomické potíže firem, které se prodejem svých nemovitostí mohou snažit zachránit.

O nemovitosti bude boj

Zatímco dříve se do tendrů na prodej budov hlásilo pár „statečných“, nyní se podle Rafajloviče hlásí zajímavý počet investorů. Zajímavé mohou být i výprodeje z konkurzní podstaty.

Loni tak bylo možné získat například majetek zkrachovalého oděvního závodu OP Prostějov, na řadu se zřejmě brzy dostanou i nemovitosti z majetku zadluženého developera ECM. O ty už projevil zájem právě Radovan Vítek a nabídl za ně jednu miliardu.

„Pokud by se nám v realitách dařilo, možná pro ně v rámci KKCG vyčleníme zvláštní segment,“ tvrdí Plovajko.