20. dubna 2012 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bendl a Kuba se brání: Kontroly jídla kvůli politikům? Nesmysl

Petr Bendl na sněmu středočeské ODS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Bendl na sněmu středočeské ODS | foto: ČTK

PRAHA Na zvýšených kontrolách potravin nevidím nic špatného. Od čeho bychom jinak inspektory a ministry měli, reagoval ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba na nařčení Aholdu, že státní dozorové orgány zintenzivnily svou činnost na politickou objednávku.

"Vzhledem k tomu, jaké zkušenosti mají čeští zákazníci s nákupem potravin v našich obchodech, a ty negativní jsou mediálně známé, jsem přesvědčen, že dostatek kontrol, které by zajišťovaly kvalitní prostředí a kvalitní potraviny pro české občany, jsou správné i v případě, kdyby si o ně politici řekli," řekl Martin Kuba serveru Lidovky.cz. 

ČTĚTE TAKÉ:

Stát se chce kontrole potravin věnovat více, říká Bendl

Ministr dodal, že si nedokáže představit situaci, kdy by ministr české vlády neuměl říct, že je třeba kontrolovat kvalitu potravin, pokud k tomu má k dispozici státní inspekci. "Argument Aholdu považuji za absurdní. Pokud má vláda a ministři rezignovat na kvalitu potravin a zboží, je to pro mě nepřijatelná záležitost," vysvětlil Kuba.

Jeho tvrzení v zásadě potvrdil i ministr zemědělství Petr Bendl. "Budou-li nabízet kvalitní produkty, nemají se čeho bá. Chápu, že se jim to nelíbí, ale stát se chce věnovat víc než kdy předtím kontrole kvality potravin," uvedl Bendl.

O co jde Aholdu

Jan van Dam, generální ředitel společnosti Ahold, která v Česku vlastní prodejny Albert, rozeslal zaměstnancům hromadný dopis, v němž uvádí, že státní inspekce zintenzivnily svou činnost na politickou objednávku. S informací přišla MF DNES.

V dopise ale neuvádí, kdo si podle něj kontroly objednal. Médiím navíc vytkl, že o kontrolách v potravinářství informují jednostranně, stejně jako například o rostoucích cenách vajec. Zájem médií a nekvalitní potraviny v posledních měsících vzrostl kvůli tomu, že inspekce odhalila nejen v prodejnách Albert řadu závažných pochybení.

"Základní důvody, proč to (negativní obraz v médiích - pozn. red.) tak může vypadat, je to, že dozorové orgány na základě politické objednávky výrazně zintenzivnily svou činnost a médiím se tyto informace hodí, protože se mohou profilovat jako ochránci veřejnosti před obchodními řetězci," napsal van Dam v interním dopise zaměstnancům.

Vzrostla nespokojenost spotřebitelů s potravinami, brání se inspekce

Zástupci kontrolorů stejně jako ministři obvinění odmítají. "Nařčení z politické objednávky nebudeme komentovat, abychom nemuseli říci, že je směšné," reagoval mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Podle něj jsou způsoby kontroly stanoveny pravidly, která jsou shodná pro všechny země EU.

Podle mluvčího Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavla Kopřivy  se kontroly potravin od začátku roku zvýšily proto, že spotřebitelé poslali dvakrát více stížností než loni. 

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

rkaŠárka Bláhová, ČTK