28. března 2012 9:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Akciové trhy na vzestupu

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reuters

Uplynulý týden sice přinesl druhý celotýdenní pokles od začátku letošního roku, přesto ale trhy udržují silný růstový trend, který se zřejmě udrží i do začátku další výsledkové sezony.

V minulém týdnu došlo ke stabilizaci a konsolidaci trhu po předchozím silném růstu, navíc takovému vývoji nahrávala i mírně horší makrodata, především v Evropě a Číně.

Zde byly zveřejňovány údaje o aktivitě průmyslového sektoru v měsíci březnu a meziměsíčně byly zaznamenány poklesy aktivity, což je v souladu s příznivým trendem, ale z hlediska vývoje akciového trhu to může krátkodobě zvyšovat rizika.

Tento týden nás čeká v Evropě zasedání evropských ministrů financí, když v jednání bude především možnost rozšíření objemu prostředků v Evropském stabilizačním fondu, v pondělí pak byl zveřejněn údaj o německé podnikatelské důvěře, který měl příznivý charakter pro investory.

Další významnou událostí, která se odehrála v pondělí, bylo vystoupení předsedy Americké centrální banky, ve kterém zazněla možnost dalšího kola kvantitativního uvolňování. Podobně poslední nepříliš výrazná makrodata z Číny mohou vyústit v podobně podpůrný krok od tamní centrální autority.

Z domácího trhu pak především závěr týdne poznamenal propad akcií společnosti KITDigital, která po výsledcích z minulého týdne oznámila další zprávu, kterou investoři přijali s rozčarováním. Společnost oznámila změny v manažerské struktuře, což akcie na trhu "ocenily" poklesem přes 20 procent.

Obecně se stále nacházíme v růstovém trendu, který sice snížil svou dynamiku, ale zřejmě udrží svůj charakter i v nejbližších týdnech.

Jan Korb, makléř Patria Direct

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?