16. května 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Investoři sledují španělské bondy

Investoři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Investoři | foto: Shutterstock

Aktuální dění na akciových trzích přináší ztrátový vývoj, který od letošních maxim znamená pokles v úrovni 5 procent v USA, 10 procent v Evropě a více než 12 procent na domácím trhu.

Globální index pak od letošních maxim ztrácí okolo 7 procent. Po výrazně pozitivním čtvrtletí, které ale zároveň bylo korekcí poklesu druhé poloviny loňského roku, se aktuálně nacházíme v období bez jasného trendu, které ale přináší pomalý pokles.
 Prozatím nebylo dosaženo potřebného vstupu technických indikátorů do jasného signálu pro potvrzení klesajícího trendu, ale takový vývoj je v dalších týdnech možný.
 Nadále ale platí, že se ve všech případech nacházíme nad úrovní 200denních klouzavých průměrů, existuje tak „polštář“ pro zachování příznivého prostředí i v případě dalšího pokračování poklesu.

Investoři aktuálně sledují vývoj v Evropě, kde po několika klidnějších měsících opět do popředí zájmu vstupuje dění v problematických zemích, především vývoj Španělska je pro finanční trhy důležitý.

Negativním důsledkem úsporných opatření je také tendence voličů podpořit strany, které kritizují politiku úspor, což samo o sobě snižuje důvěru k zachování nutných kroků pro stabilizaci rozpočtů. Tento vývoj stál za změnou na postu prezidenta ve Francii, regionální volby pak ztrácí také vládní strana kancléřky Merkelové.

Tento týden tak budou sledovány aukce dluhopisů Itálie, Španělska a Francie, dluhopisy bude emitovat také evropský záchranný fond EFSF. Z makrodat pak důležitá data o vývoji maloobchodních tržeb budou oznámena v USA, dozvíme se také údaje z trhu nemovitostí i práce.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.