30. března 2011 9:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Investoři utlumili impulzivní chování

Akciove trhy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Akciove trhy | foto: ČTK

Minulý týden se nesl ve znamení ústupu vlivu obav z katastrofálního dopadu jaderné havárie v Japonsku, což se projevilo jednak růstovým vývojem klíčových akciových trhů a také větším soustředěním se na zveřejňovaná ekonomická data.

Faktor nejistoty se pak přesunul směrem k vojenskému zásahu v Libyi, který ovlivňuje ceny ropy a také situaci v ostatních arabských zemích. Akciové trhy v každém případě zaznamenávaly růstový posun, který byl podpořen z podnikové úrovně i zveřejněných makroekonomických dat.

Společnost Oracle, výrobce softwaru pro řízení firemních procesů a databází, přinesla výsledky a především výhledy, které povzbudily očekávání na více než solidní vývoj výsledkové sezony, která se naplno rozvine za 14 dnů. Také uskutečněný prodej americké divize společnosti T-Mobile v řádu desítek miliard dolarů znamenal zvýšení důvěry ve firemní sektor.

Mimo tento vývoj pak především na evropské půdě probíhalo jednání o dalším postupu pomoci zadluženým evropským zemím, kdy po loňském řešení krize v Řecku a Irsku hrozí akutní potíže Portugalsku. Nejistota se pak projevovala na poklesu cen dluhopisů problémových zemí i mírném oslabení EUR.

Evropa navíc zažívá intenzivní snahu o omezení atomových zdrojů výroby elektřiny, což prozatím znamená tendence k revizím starších zdrojů, ale především přeneseně tlak na růst ceny elektřiny. Společnosti, jako je ČEZ, z této situace mohou těžit, investoři oceňují taková očekávání vyšší poptávkou po jejich akciích. Tento týden může dojít k potvrzení situace dalším růstem, obecně trhy budou stabilizovat před vypuknutím výsledkové sezony.

Jan Korb, makléř Patria Direct

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?