30. května 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Německo zůstává osamocené

Lídři zemí Evropské unie se sešli 23. května v Bruselu na summitu EU.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lídři zemí Evropské unie se sešli 23. května v Bruselu na summitu EU. | foto: ČTK

Minulý týden znamenal pro akciové trhy určité zotavení, které mělo svůj zdroj ve zklidnění situace v Evropě. Navíc se projevila růstová technická korekce, která přinesla v týdenním srovnání zhruba 1,5% posílení.

V současném prostředí dominuje sentimentu vývoj okolo Řecka a Španělska, v minulém týdnu tak bylo pozorně sledované jednání představitelů EU. Výstupem pak byl důraz na setrvání Řecka v eurozóně s tím, že země dodrží závazky.

Debata ohledně Řecka přitom nabízí řadu možností, hovoří se především o odchodu od eura, který by znamenal tendenci vyhnout se placení závazků, nebo setrvání v eurozóně a pokračování v tzv. vnitřní devalvaci. To znamená bolestnou cestu snižování nákladů práce přes škrty mezd, provedení strukturálních změn a dodržení závazků.

Ve Španělsku pak zintenzivnily problémy tamních bank, které trpí jednak důsledky hypoteční krize, ale aktuálně také krize ekonomické. V závěru týdne se pak objevily informace, dle kterých některé regionální vlády již nemají dostatek financí na běžný provoz.

Setkání představitelů EU pak přineslo ještě další výsledek, který dále zvýraznil posun v názorové jednotě mezi Německem a Francií.

Francie pod novým prezidentem prosazuje kroky na ekonomické stimuly, jedním z nich by měl být i společný evropský dluhopis. Zdá se, že Německo jeho (byť i odůvodnitelným) odmítáním zůstává názorově osamocené. Prozatím alespoň je schopno bránit masovému zapojení Evropské centrální banky do rozsáhlejších odkupů dluhopisů problematických zemí. Problém těchto zemí ale nevyřeší finanční injekce, ale strukturální reformy.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?