Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Po ECB podpořil vývoj i Fed

Šéf Fedu Ben Bernanke | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Fedu Ben Bernanke | foto: Reuters

Září prozatím přináší pro akciové trhy pozitivní vývoj (americké trhy jsou na nejvyšších úrovních od konce roku 2007), když po podpůrných opatřeních ze strany ECB představila i americká centrální banka (Fed) aktivaci nástrojů, které mají přispět k oživení.

Pokud Evropa představila plán, který má pomoci jednotlivým státům s financováním svého dluhu na kapitálových trzích, tak v USA Fed zahájil další kolo tzv. kvantitativního uvolňování (Q3), jehož smyslem je odkup dluhopisů finančních subjektů.

Tentokrát se Q3 zaměřuje výhradně na dluhopisy vázané na nemovitosti, což by mělo ulevit finančním institucím a zároveň zlikvidnit tato aktiva. Objem vyhrazený pro tyto operace by měl dosahovat okolo 40 mld. USD měsíčně. Fed navíc bude také pokračovat v tzv. twistu, který znamená prodej dluhopisů s krátkou splatností a nákup dluhopisů s dlouhou splatností, cílem je ovlivnit dlouhodobé očekávání výše úrokových sazeb a podpořit předpoklad jejich zachování na nízké úrovni. Fed pak bude tyto kroky průběžně vyhodnocovat dle stavu americké ekonomiky a přizpůsobovat parametry podle situace.

Reakce na akciových trzích byla výrazně pozitivní, nejvýrazněji pak ze situace těžily finanční a komoditní sektor. Díky oslabení USD vůči dalším měnám došlo k růstovému skoku cen komodit, navíc očekávání akcelerace růstu globální ekonomiky a zvýšené poptávky po surovinách stála za oživením cen.

Investoři sledovali také zasedání ústavního soudu v Německu, který rozhodoval o zákonnosti činnosti fondu ESM. Reakcí na trzích pak bylo posílení EUR vůči dalším měnám, kdy EUR se oproti USD dostalo na několikaměsíční maxima.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.