19. září 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Po ECB podpořil vývoj i Fed

Šéf Fedu Ben Bernanke | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Fedu Ben Bernanke | foto: Reuters

Září prozatím přináší pro akciové trhy pozitivní vývoj (americké trhy jsou na nejvyšších úrovních od konce roku 2007), když po podpůrných opatřeních ze strany ECB představila i americká centrální banka (Fed) aktivaci nástrojů, které mají přispět k oživení.

Pokud Evropa představila plán, který má pomoci jednotlivým státům s financováním svého dluhu na kapitálových trzích, tak v USA Fed zahájil další kolo tzv. kvantitativního uvolňování (Q3), jehož smyslem je odkup dluhopisů finančních subjektů.

Tentokrát se Q3 zaměřuje výhradně na dluhopisy vázané na nemovitosti, což by mělo ulevit finančním institucím a zároveň zlikvidnit tato aktiva. Objem vyhrazený pro tyto operace by měl dosahovat okolo 40 mld. USD měsíčně. Fed navíc bude také pokračovat v tzv. twistu, který znamená prodej dluhopisů s krátkou splatností a nákup dluhopisů s dlouhou splatností, cílem je ovlivnit dlouhodobé očekávání výše úrokových sazeb a podpořit předpoklad jejich zachování na nízké úrovni. Fed pak bude tyto kroky průběžně vyhodnocovat dle stavu americké ekonomiky a přizpůsobovat parametry podle situace.

Reakce na akciových trzích byla výrazně pozitivní, nejvýrazněji pak ze situace těžily finanční a komoditní sektor. Díky oslabení USD vůči dalším měnám došlo k růstovému skoku cen komodit, navíc očekávání akcelerace růstu globální ekonomiky a zvýšené poptávky po surovinách stála za oživením cen.

Investoři sledovali také zasedání ústavního soudu v Německu, který rozhodoval o zákonnosti činnosti fondu ESM. Reakcí na trzích pak bylo posílení EUR vůči dalším měnám, kdy EUR se oproti USD dostalo na několikaměsíční maxima.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Najdete na Lidovky.cz