13. listopadu 2012 10:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Po volbách v USA nastal pokles

Obchodníci tvrdí, že trh je skeptický vůči plánu evropských politiků.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchodníci tvrdí, že trh je skeptický vůči plánu evropských politiků. | foto: Reuters

V minulém týdnu zaznamenaly akciové trhy rozdílný vývoj, když v jeho první polovině převládaly růstové tendence a ve druhé naopak došlo k silnému poklesu. Ten znamenal například v USA pokles širšího indexu S&P 500 na hladinu 200 denního klouzavého průměru u 1380 b. a týdenní ztrátu téměř 2,5 %. Takový vývoj pak znamená, že aktuální trend nabývá dále negativního charakteru.

První polovina týdne byla ovlivněna čekáním na výsledek voleb v USA, po jejich zveřejnění následoval dočasný růst na týdenní maxima, ale byl vystřídán první fází výraznějšího poklesu. Důvodů pro takový vývoj může být několik.

Opětovné zvolení Baracka Obamy může mezi investory vyvolávat otázky ohledně růstu rizik na výdajové straně americké vlády. Pravidla pro rozpočet totiž bude schvalovat republikány ovládaný Senát a ten nemá důvod ani ochotu vyjít vstříc požadavkům demokratického prezidenta.

Pokud by USA musely v následujícím roce postupovat podle provizorního rozpočtu, mohlo by dojít k ohrožení současného ekonomického oživení. Zároveň se s oznámením výsledků voleb vyčerpal v krátkodobém hledisku poslední z významnějších zdrojů pro optimismus a růstový vývoj na trzích.

V takovém prostředí pak navíc Evropa vystavila do popředí opět neutěšený vývoj v Řecku, když posunula termín pro případné uvolnění další finanční pomoci až na konec listopadu. Svou roli sehrálo i vystoupení předsedy Evropské centrální banky Maria Draghiho, které mělo pro akciový trh nepříznivý vliv, jelikož poukazovalo na zhoršující se ekonomický vývoj v Evropě, který už postihl i do této doby imunní Německo.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!