4. ledna 2012 9:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB : Trhy budou stále nevyzpytatelné

Burza, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza, ilustrační foto | foto: Shutterstock

V závěru roku panovala na akciových trzích příznivější nálada, ovlivněná vývojem v Evropě a absencí zpráv, které by přinášely další nejistotu. Objemy obchodování ovšem byly tradičně nízké.

Většina trhů zaznamenala loni propad, když souhrnný index MSCI World klesl o více než 7 %. Ztráty utrpěla především Evropa. Euro Stoxx 600 Index ztratil přes 11 %, zatímco souhrnný americký index S&P 500 meziročně uzavřel téměř nezměněn. Domácí index PX oslabil o více než 25 %, a zařadil se tak mezi nejhorší.

Tento vývoj kopíroval vývoj evropské dluhové krize, která poznamenala chování investorů a ovlivnila i počátek nového roku. Nutné úspory předlužených států i trvající napětí na mezibankovních trzích jsou pro globální ekonomiku výrazným rizikem.

Tento zdroj nejistoty je však do vývoje trhů již "zapracovaný" a případné zlepšení, ať už v podobě poklesu výnosu z prodaných dluhopisů problémových zemí, nebo uvolnění na trzích likvidity, může působit pozitivně.

První den roku přinesl akciím růst, ten však musí být potvrzen vývojem na klíčových trzích, navíc v solidních objemech. Už tento týden budou zveřejněny důležité makroúdaje z USA, především z trhu práce a indikátorů popisujících úroveň expanze klíčových sektorů ekonomiky.

V dalším týdnu začnou společnosti zveřejňovat výsledky za 4. čtvrtletí 2011 a investoři se zaměří na stav podnikové sféry, na její schopnost generovat zisk a na výhled pro další období. Trh bude reagovat i na jakákoli prohlášení týkající se postupu ECB, vývoje výnosů evropských dluhopisů či spolupráce v rámci eurozóny.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Advantage Consulting, s.r.o.
LINUX SPECIALIST

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 60 000 - 70 000 Kč