Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Trhy se pohybují na maximech

Burza, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza, ilustrační foto | foto: Shutterstock

V minulém týdnu zaznamenaly akciové trhy silný růst, který byl podpořen především dosažením dohody o dluhovém stropu v USA. Ačkoli samotné rozhodnutí má jen malý časový přesah a může v blízké budoucnosti vyvolat nové jednání, krátkodobě navýšení dluhového limitu způsobilo příliv optimismu.

Souhrnný akciový index S&P 500 tak dosáhl na nové historické maximum, když si v rámci týdne připsal zhodnocení o více než 2 % a zpevnil na 1745 b. Pozitivní roli pak sehrálo také očekávání, že Americká centrální banka i na svém příštím zasedání zachová program odkupu aktiv v nezměněné výši.

Aktuálně probíhá zveřejňování výsledků společností za 3. čtvrtletí, když k minulému pátku ze 100 reportovaných výsledků společností indexu S&P 500 dosáhl průměrný růst zisku 4,4 % (očekává se obecně pro všechny společnosti indexu růst o 2,5 %) při 2% růstu tržeb.

Růst akcií, ilustrační foto.

Růst akcií, ilustrační foto.

70 % z nich pak překonalo zisková očekávání (56 % očekávání na úrovni generovaných tržeb). Prozatím tak výsledková sezona je pro celkový sentiment podporou a přispívá tak k pozitivnímu vývoji akciových trhů.

 Na domácím trhu v minulém týdnu překvapilo oznámení majoritního vlastníka společnosti Telefónica O2 CR, španělské Telefóniky Spa, že hledá kupce pro svůj podíl ve společnosti, který činí 69 %. Ocenění společnosti nejprve reagovalo růstem k hladině 330/Kč, ale následně korigovalo nárůst návratem k úrovním u 305 Kč.

Sídlo Telefóniky O2 na pražském Žižkově.

Sídlo Telefóniky O2 na pražském Žižkově.

I v následujících týdnech může mít cena Telefóniky O2 CR značně volatilní charakter. Obecně pak akciové trhy těží ze zformovaného růstového trendu, který má prostor na další pokračování, nevýhodou je přítomnost akciových indexů na úrovni lokáních nebo historických maxim, což může vybízet i k ziskovým realizacím.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker
SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker

Kdo by neměl rád puding? Chutná skvěle samostatně, se šlehačkou a čerstvým ovocem, ale i jako náplň do dortů. Navíc je přirozeně bezlepkový. Nyní...