22. října 2013 16:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Trhy se pohybují na maximech

Burza, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza, ilustrační foto | foto: Shutterstock

V minulém týdnu zaznamenaly akciové trhy silný růst, který byl podpořen především dosažením dohody o dluhovém stropu v USA. Ačkoli samotné rozhodnutí má jen malý časový přesah a může v blízké budoucnosti vyvolat nové jednání, krátkodobě navýšení dluhového limitu způsobilo příliv optimismu.

Souhrnný akciový index S&P 500 tak dosáhl na nové historické maximum, když si v rámci týdne připsal zhodnocení o více než 2 % a zpevnil na 1745 b. Pozitivní roli pak sehrálo také očekávání, že Americká centrální banka i na svém příštím zasedání zachová program odkupu aktiv v nezměněné výši.

Aktuálně probíhá zveřejňování výsledků společností za 3. čtvrtletí, když k minulému pátku ze 100 reportovaných výsledků společností indexu S&P 500 dosáhl průměrný růst zisku 4,4 % (očekává se obecně pro všechny společnosti indexu růst o 2,5 %) při 2% růstu tržeb.

Růst akcií, ilustrační foto.

Růst akcií, ilustrační foto.

70 % z nich pak překonalo zisková očekávání (56 % očekávání na úrovni generovaných tržeb). Prozatím tak výsledková sezona je pro celkový sentiment podporou a přispívá tak k pozitivnímu vývoji akciových trhů.

 Na domácím trhu v minulém týdnu překvapilo oznámení majoritního vlastníka společnosti Telefónica O2 CR, španělské Telefóniky Spa, že hledá kupce pro svůj podíl ve společnosti, který činí 69 %. Ocenění společnosti nejprve reagovalo růstem k hladině 330/Kč, ale následně korigovalo nárůst návratem k úrovním u 305 Kč.

Sídlo Telefóniky O2 na pražském Žižkově.

Sídlo Telefóniky O2 na pražském Žižkově.

I v následujících týdnech může mít cena Telefóniky O2 CR značně volatilní charakter. Obecně pak akciové trhy těží ze zformovaného růstového trendu, který má prostor na další pokračování, nevýhodou je přítomnost akciových indexů na úrovni lokáních nebo historických maxim, což může vybízet i k ziskovým realizacím.

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.