10. srpna 2011 9:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Trhy zažívají volný pád

Dalším negativním faktorem byly známky zpomalení hospodářského růstu v jádrových ekonomikách eurozóny, především Německa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dalším negativním faktorem byly známky zpomalení hospodářského růstu v jádrových ekonomikách eurozóny, především Německa | foto: ČTK

Minulý týden přinesl pro akciové trhy dramatický propad, který vymazal hodnotu světových akcií o téměř 10 procent. Tento pokles se rodil postupně, ale započal již na začátku minulého týdne.

Nejprve sice přišla krátkodobě pozitivní informace o dosažení dohody při stanovení stropu celkového zadlužení ve Spojených státech, ale její pozitivní vliv byl vymazán posledními údaji o úrovni expanze amerického výrobního sektoru a sektoru služeb.

Ta navázala na předchozí data o zpomalení růstu amerického HDP a stala se roznětkou pro začátek výprodeje, který během týdne nabyl apokalyptických rozměrů. Celkové prostředí pak provází nekončící boj zadlužených evropských zemí s rostoucí averzí vůči státním dluhopisům těchto zemí. Výnosy z dluhopisů dosáhly novodobých maxim.

Investoři pak v situaci, kdy dochází k souběhu negativních faktorů - zpomalení světových ekonomik a vysokého zadlužení států - zahájili prodeje, které během týdne našly jen minimální nákupní protiváhu. Americký index S&P 500 ztratil za týden přes sedm procent, německý DAX téměř 13 procent.

Víkendová přestávka měla přinést určité zklidnění, ale opak byl pravdou, když ratingová agentura Standard & Poor’s snížila kreditní hodnocení USA z nejvyšší možné kategorie.

Tento krok je v současné situaci vnímán výrazně negativně, jelikož může způsobit rebalanci ve světových portfoliích a změnu v očekávání vývoje ve Spojených státech, a to jak co se týče tamní ekonomiky, tak stavu veřejného sektoru.

Oproti této události pak stálo relativně koordinované jednání států skupiny G7, které chtějí podpořit důvěru ve finanční trhy, a také krok Evropské centrální banky, která hodlá nakupovat státní dluhopisy zadlužených zemí s cílem omezit tlak na růst jejich výnosu, a tedy zhoršení podmínek těchto zemí při získávání zdrojů na finančních trzích.

Tento týden by mohlo dojít ke zmírnění intenzity prodejů, které již lze chápat jako minimálně technickou příležitost pro nákupy v očekávání prorůstové korekce.

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?