3. února 2012 16:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Koruna posílila, euro je pod 25 Kč. Díky zprávám z USA

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Shutterstock

WASHINGTON/PRAHA Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v lednu klesla na 8,3 procenta z prosincových 8,5 procenta a dostala se na nové minimum za téměř tři roky. Tato informace vedla k posílení koruny, která prolomila hranici 25 Kč za euro.

Ekonomika USA vytvořila minulý měsíc 243.000 nových pracovních míst, nejvíce za devět měsíců a mnohem více, než se čekalo. Dnešní údaje ministerstva práce USA ukázaly, že oživení amerického trhu práce z posledního čtvrtletí loňského roku stále ještě pokračuje.

Ekonomové podle ankety agentury Reuters odhadovali, že ekonomika vytvoří v lednu 150.000 míst a zmírní růst z prosincového tempa 203.000 míst. U míry nezaměstnanosti čekali analytici přetrvání na 8,5 procenta. Od srpna se tento ukazatel snížil o 0,8 procentního bodu.

ČTĚTE TAKÉ:

Údaje o počtech nových pracovních míst za předešlé dva měsíce dnes statistici přehodnotili o celkem 60.000 míst nahoru. Další příznivou zprávou byl růst průměrných hodinových výdělků zaměstnanců za leden o čtyři centy, což by mělo podpořit spotřební výdaje.

Zpráva celkově naznačuje, že očekávání útlumu americké ekonomiky pod vlivem nastupující ekonomické recese v Evropě se na ochotě firem najímat zaměstnance negativně neprojevila. Podle analytiků povedou zřejmě nové údaje také k tomu, že centrální banka (Fed) zatím odloží k ledu plány na další podporu americké ekonomiky prostřednictvím nových injekcí peněz na trh.

Míra nezaměstnanosti v eurozóně vzrostla v prosinci na 10,4 procenta. Dostala se tak na nejvyšší úroveň od zavedení eura.

Koruna prolomila hranici 25 Kč/EUR

V souvislosti s oznámením poklesu americké nezaměstnanosti posílila česká koruna. Kolem 14:45 zpevnila vůči euru pod 25 Kč/EUR a byla tak nejsilnější od loňského 7. listopadu. Vůči dolaru se koruna obchodovala nad 19 Kč/USD, vyplývá z údajů serveru Patria Online.

Optimismus se projevil také na komoditních a akciových trzích, což přineslo zisky i české měně. Prospěl jí pokles averze investorů vůči riziku a posílila až na 24,958 Kč/EUR, uvedl server Patria.cz.

ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.