Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kosmetika i hračky. Vánoční dárky koupí Češi nejčastěji na internetu

Rozbalování dárků - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozbalování dárků - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Internetové obchody letos poprvé porazí obchodní centra v počtu lidí, kteří v nich nakoupí vánoční dárek. Podle průzkumu GE Money Bank koupí letos 64 procent Čechů alespoň jeden dárek v e-shopu, zatímco loni jich bylo 60 procent.

Do obchodních center zamíří pro vánoční dárky o 61 procent zákazníků, před rokem to bylo 64 procent. Nejčastěji si lidé objednají kosmetiku, oblečení, elektroniku, knihy a dětem hračky.

„Podle našich průzkumů se počet lidí, kteří budou nakupovat vánoční dárky na internetu, znovu mírně zvýší.

NAPSALI JSME:

V porovnání s Vánoci 2012 poskočil počet lidí, co nakoupí dárky na internetu o celých deset procentních bodů, zatímco počet nakupujících v obchodních centrech spíše stagnuje,“ uvedl k průzkumu manažer banky Josef Jehlík.

Ani ‚kamenné‘ obchody či tržiště nepřijdou letos o Vánocích zkrátka. Supermarkety a hypermarkety, specializované obchody i vánoční trhy letos k nákupu vánočních dárků využije shodně zhruba čtvrtina lidí. Zájem o trhy v poslední době roste hlavně díky ženám, které tam za vánočními nákupy vyrážejí stále častěji, dodal Jehlík.

Nadílka až po Vánocích

Každý pátý Čech odloží nákup aspoň části dárků až na povánoční výprodeje. Nejčastěji půjde o oblečení, obuv a drobnou elektroniku. Zatímco ženy se těší hlavně na zlevněné oděvy a obuv, muži chtějí ve výprodejích koupit zejména audio a video techniku nebo počítače.

Při placení za vánoční nákupy jsou Češi stále konzervativní. Tři čtvrtiny dotázaných alespoň část dárků zaplatí v hotovosti. Třetina lidí využije k uhrazení dárků také bankovní převod. Na 15 procent dotázaných uvedlo, že uhradí nákup kartou na internetu. Debetní kartu v obchodě hodlá k nákupu použít 45 procent respondentů, a to především vysokoškoláci, obyvatelé Prahy a dalších velkých měst. Kreditní kartou zaplatí přibližně 15 procent nakupujících.

Češi se mohou pod stromečkem těšit hlavně na kosmetiku. Jde o typický letošní dárek pod stromeček pro partnerku i pro partnera. Na dalším místě je oblečení. Muži svým partnerkám vedle kosmetiky plánují koupit šperky, ženy mužům darují sportovní oděvy nebo jiné vybavení. Zatímco mladí lidé sáhnou často po elektronice, ti dříve narození tradičně spíše po knize. Děti se jako každoročně mohou těšit na hračky.

Průzkum vychází z odpovědí 1017 respondentů vybraných ve věku 15 - 65 let vybraných jako reprezentativní vzorek. Metodou bylo on-line dotazování.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...