Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kouření budoucnosti: tabák nehoří, kuřák vdechuje jen nikotinovou páru

Alternativní kouření. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alternativní kouření. Ilustrační foto. | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

PRAHA Světový tabákový lídr Philip Morris to pojmenoval IQOS a není to klasická cigareta, ani ta elektronická ani doutník. Je to prý produkt nové generace (Next Generation Products). Budoucnost kuřáků. Údajně zdravější budoucnost. Zařízení z této kategorie vyvinuly i další velké tabákové koncerny a začínají se pomalu šířit světem.

S výjimkou Česka. Zatím. Na jednom dovezeném výrobku IQOS jsme vyzkoušeli, jak funguje.

Ve speciálním elektronickém zařízení náplň s malým množstvím tabáku nehoří (proces hoření uvolňuje u klasických cigaret největší množství škodlivých a rakovinotvorných látek), ale jen se po nabití baterie při mnohem nižší teplotě zahřívá. Kuřák nevdechuje kouř plný dehtu, ale aerosol, tedy spíš jen jakousi nikotinovou páru.

Philip Morris po premiéře v Japonsku a Itálii prodává dnes tento produkt už také v Portugalsku, Rumunsku, Rusku, Švýcarsku a na Ukrajině. Do konce letoška by měl být IQOS k mání už zhruba ve 20 zemích. V Itálii vyjde samotný strojek v přepočtu zhruba na 1900 korun. Krabička 20 náplní Marlboro pak na přibližně 120 korun.

Krabička 20 náplní Marlboro pak na přibližně 120 korun.
Zařízení z této kategorie vyvinuly i další velké tabákové koncerny a začínají...

Lehké 9,5 centimetru dlouhé tělo skrývá akumulátor a kovový trn, který se po nabití strojku ve speciální nabíječce (designové krabičce) ohřívá. Do elektronického zařízení kuřák nasune 2 centimetry dlouhou náplň (z toho 1 centimetr této „dutinky“ tvoří speciální tabák), ze které vdechuje nikotinem nasycenou páru.

Philip Morris uvádí, že investoval mezi lety 2008 až 2014 do vývoje méně škodlivých způsobů kouření dvě miliardy dolarů. Kromě IQOS chystá další tři podobné platformy. „Dosavadní prodejní výsledky jsou povzbuzující, avšak na podrobnější hodnocení je potřeba více času,“ komentuje zájem o zařízení IQOS člen představenstva Philip Morris v Česku Tomáš Korkoš.

Méně škodí? Zřejmě ano

Těžko hádat, jak moc se novinka mezi kuřáky ujme, a do jaké míry nahradí tradiční cigarety. Diskusi vyvolává i tvrzení, že aerosol (pára) produkovaný IQOSem obsahuje o 90 až 95 procent méně škodlivých a potenciálně škodlivých látek v porovnání s běžnou cigaretou. Tabákový koncern se odkazuje na studie, které to prý dokládají.

Výrazně nižší škodlivost kouření potvrzují ale v tomto případě i někteří lékaři a odborníci, kteří se zabývají důsledky kouření na lidské zdraví a se zmíněnými novinkami už měli možnost se seznámit. Podle nich oproti jedovaté směsi chemikálií, vznikající při hoření v klasickém kuřivu, skutečně vzniká z páry po zahřívání tabáku výrazně menší zdravotní riziko.

„V takovém výrobku nic nehoří. Je fakt, že dlouhodobé zkušenosti s jejich používáním zatím nemáme, ale riziko bude v porovnání s kouřením nepochybně zanedbatelné,“ říká například lékařka Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku 1. Lékařské fakulty UK a předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku.

Philip Morris není jediný

Stamiliony dolarů investovaly do velmi podobných zařízení i další tabákové koncerny. Například světová dvojka British American Tobacco vynaložila v posledních pěti letech do vývoje produktů nové generace 750 milionů dolarů. S prodejem elektronického zařízení takzvaného Glo iFuse začala společnost BAT v Rumunsku.

Další z výrobců – Japan Tobacco International – označuje tento produkt jako “vaporizér”. JTI používá značku Ploom a na evropské a asijské trhy ji postupně uvádí od roku 2013.

Pro tabákové koncerny je vývoj a prodej těchto zařízení takřka nutností. S rostoucí cenou klasických cigaret (v Česku už jedna krabička v průměru vychází na 84 korun) a hlavně zdravotní osvětou a zvyšující se regulací prodeje, zájem o alternativní kuřivo prudce roste.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.