24. prosince 2016 10:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kovotvar vyrábí již přes 50 let konve a vědra. Na Západ vyváží designové výrobky

Pozinkované konve z Kovotvaru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pozinkované konve z Kovotvaru. | foto: www.kovotvarvd.sk

KÚTY Již půlstoletí vyrábí slovenské družstvo Kovotvar pozinkovaná vědra a kropící konve, které v socialistickém Československu nabízelo na trhu jako jeden z mála dodavatelů. I s odstupem času je o tyto jeho tradiční výrobky v České republice a na Slovensku stále zájem, zatímco do západní Evropy podnik vyváží produkci zaměřenou na design, řekla výkonná ředitelka Kovotvaru Marcela Tokošová.

Zboží firmy má ve svém katalogu také prodejna v Buckinghamském paláci, sídle britské královské rodiny.

Kovotvar má svůj závod v obci Kúty nedaleko hranic s Českem a jako výrobní družstvo byl založen v roce 1953 pod názvem Topľa. Od 60. let, kdy začal s produkcí pozinkovaného zboží a dosud si zachoval značný podíl ruční práce ve výrobě, nese současný název.

„Na Slovensku i v Česku jsou lidé, kteří dávající přednost levnějšímu sortimentu, zájem je o užitkové zboží. Expandujeme v západní Evropě, kde lidé slyší na kvalitu, tam chtějí různé barvy,“ uvedla Tokošová, která do podniku nastoupila jako krizová manažerka v roce 2010, kdy Kovotvaru hrozil krach.

Společnost podle ředitelky sází na kvalitu, kterou chce obstát proti levnější konkurenci z Asie. „Trh stále chce tyto výrobky a jde po kvalitě. To je zároveň možná naše nevýhoda, protože naše výrobky vydrží dlouho,“ řekla s nadsázkou Tokošová. Dodala, že i díky částečně ruční výrobě se firma se svým zboží dostala na pulty prodejny britského prince Charlese.

Podnik s ročním obratem kolem šesti milionů eur (162 milionů korun) vyrábí několik stovek produktů v různých barvách, kromě zmiňovaných věder či konví také plechové květináče, vázy a také zavařovací hrnce, které vyváží zejména do Francie.

Zatímco původní sortiment se prakticky nezměnil, firma zaznamenala změny v poptávce po barevném vyhotovení zboží. Před několika lety byla v kurzu bordová, později křiklavě zelená a nyní letí barvy orchideje.

Továrna, která nyní zaměstnává na sto lidí, by chtěla rozšířit výrobu a zaměstnanost zdvojnásobit. Nyní má dodací lhůty na své výrobky až sedm týdnů. Podobně jako další podniky na pětimilionovém Slovensku má ovšem i Kovotvar potíže s hledáním vhodných pracovníků.

„Stroje v nové výrobě stojí, nemá kdo dělat. Máme obrovský problém, lidé v regionu jednoduše nejsou. Někteří mají špatné pracovní návyky a kázeň. Nechci házet všechny do jednoho pytle, ale mám pocit, že dlouhodobě nezaměstnaní si zvykli na svůj standard. Další mají příliš vysoké platové nároky,“ řekla Tokošová. Dodala, že absolventi středních škol zase často nechtějí nastoupit do výroby, ale raději pokračují ve studiu. Firma, která v 80. letech zaměstnávala kolem 600 lidí, před nástupem současného vedení měla 240 zaměstnanců.

Zhruba několik desítek kilometrů od vesnice Kúty je hned několika velkých zaměstnavatelů v automobilovém průmyslu a necelou hodinu jízdy autem je vzdálena slovenská metropole, kde zaměstnanci pobírají nejvyšší platy z celé země.

ČTK