Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 29 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

‚Krajská hygiena nás velmi pečlivě hlídá.’ OKD se ohradilo proti tvrzením, že nedodrželo nařízená opatření

Důl Darkov ve Stonavě na Karvinsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důl Darkov ve Stonavě na Karvinsku. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

OSTRAVA Těžební společnost OKD se ohradila proti tvrzením, že se v jejích černouhelných dolech na Karvinsku, kde přerušila těžbu kvůli vysokému počtu nakažených koronavirem, nedodržovala nařízená epidemiologická opatření.

Předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková v tiskové zprávě uvedla, že sama firma zaváděla nad rámec opatření stanovených hygieniky i řadu dalších. Doly podle ní ale nemohou být zavřeny na dlouho. Finanční situaci firmy označila za kritickou.

„Důl je živý organismus, nelze ho opustit nadlouho, vrátíte se někam jinam. A pokud bychom měli přerušenou výrobu na několik měsíců, bude možná nemožné se vracet,“ uvedla Staňková. Pokud by navíc byla v dolech přerušená výroba po celou dobu existence koronaviru v ČR, tak už neotevřou, protože koronavirus bude v zemi zřejmě navždy, dodala.

Celkem tak v návaznosti na Důl Darkov bylo pozitivně testováno už téměř 150...
Horníci odcházejí z ranní směny z Dolu Darkov ve Stonavě na Karvinsku, kde byla...

Karvinsko patří k několika oblastem v ČR, kde kvůli ohniskům nákazy koronavirem zůstávají v platnosti mimořádná opatření. Nákaza se v regionu rozšířila hlavně mezi pracovníky dolů OKD a jejich blízkými. Ohnisko vzniklo na Dole Darkov, odkud se nákaza dostala i na další pracoviště.

Podle Staňkové firma reagovala na situaci ohledně koronaviru hned počátkem března, kdy se v ČR objevil první případ nákazy. Začal zasedat krizový štáb, který stanovil preventivní opatření, včetně „odfiltrování“ lidí, kteří se vraceli z postižených oblastí. V polovině března se podle předsedkyně začala měřit teplota lidem, kteří vcházeli do objektů OKD, a důlní pracovníci už při východu ze šatny museli mít neustále nasazený respirátor. Od března dostávali i dezinfekční ubrousky a gely.

Po každé směně se dezinfikovaly prostory, přičemž neustále dezinfikovány byly i kliky, madla, vypínače. „Vedle těchto pravidelných dezinfekcí několikrát denně provádíme i tzv. aerosolovou dezinfekci, již několikrát byla provedena nad rámec všech těchto dezinfekcí i dezinfekce našimi krajskými hasiči,“ uvedla Staňková.

Podle ní se bez zakrytých úst a nos nesměli ve firmě pohybovat ani ostatní pracovníci. Prvního nakaženého firma evidovala 25. dubna. V této souvislosti Staňková uvedla, že přeshraniční pracovníci mohli do práce jen s platným PCR testem na koronavirus. Bylo zakázáno přemisťování lidí mezi doly.

„Po celou dobu jsme plnili všechna nařízení a opatření hygieny, krajská hygiena nás velmi pečlivě hlídá,“ napsala Staňková.

Zároveň se vyjádřila k finanční situaci firmy. Podle ní je kritická a důvodem je mimo jiné pokles cen uhlí, ale i poptávky ze strany odběratelů. Další enormní finanční zátěž pro firmu podle Staňkové znamená kombinace bezpečnostních opatření s přerušením těžby v celém OKD. Uvedla, že nadcházející složité týdny pomůže firmě „významně překlenout“ 600 milionů korun. Těmi navýší základní kapitál své firmy OKD státní firma Prisko. Pomoc majitele má sanovat mimo jiné ztráty způsobené zmíněným poklesem cen uhlí.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...