13. ledna 2009 15:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Krize ceny plynu v Česku neovlivní

plyn - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy plyn - ilustrační foto |

PRAHA Současná krize ceny plynu v Česku neovlivní. Podle analytiků by se naopak měly domácnosti dočkat v druhém čtvrtletí letošního roku jeho zlevnění.

O kolik ceny klesnou, je nyní složité odhadnout. Záviset to bude hlavně na kurzu koruny, která v poslední době oslabuje. Největší tuzemský dodavatel plynu, RWE Transgas, oznámí ceny pro druhé čtvrtletí koncem února.

"Stále platí, že očekáváme pokles cen plynu pro české domácnosti a jen hodnota české měny, která nyní značně oslabuje, ukáže, zda se bude jednat o dvojciferný propad od druhého kvartálu roku, nebo jen kosmetickou, jednocifernou úpravu cen," řekl analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.

Podle analytika společnosti BH Securities Petra Hlinomaze by ceny mohly ve druhém čtvrtletí stagnovat, nevylučuje ani pokles až o sedm procent. Pro letošní první čtvrtletí nechaly největší plynárenské společnosti ceny plynu na stejné úrovni jako v posledním čtvrtletí loňského roku.

"Krize ceny plynu neovlivní, protože se odvozují od cen lehkého a těžkého topného oleje, energetického uhlí a poměru kurzu k dolaru. Krize ale krátkodobě zvýšila cenu ropy" řekl analytik společnosti Atlantik FT Petr Novák.

Omezení dodávek ruského plynu do Evropy přineslo podle ekonomů hlavně ztrátu důvěry a plyn jako komodita ztratil část plusových bodů, které sbíral pro svou ekologičnost. Podle Hlinomaze by krize spíše měla rozvířit debatu o struktuře a diverzifikaci evropských energetických zdrojů, o úsporách ve spotřebě energií a vzájemné pomoci v rámci EU.

Lidovky.cz, ČTK