Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla 1 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Krize dopadla i na české prostitutky, mají méně zákazníků a zlevňují

Prostitutka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prostitutka. | foto: CARL DE SOUZAAFP

PRAHA Hospodářskou krizi již pocítily i tuzemské prostitutky a provozovatelé nočních klubů, kterým letos podle odborníků ubyla část klientů. Některé lehké ženy kvůli tomu snižují ceny erotických služeb, aby muže i v době krize přiměly k utrácení za sexuální rozkoš.

Nejstaršímu řemeslu se v ČR podle odhadů Českého statistického úřadu věnuje zhruba devět až deset tisíc prostitutek, přičemž jejich celkové roční tržby se v předchozích letech pohybovaly kolem devíti miliard korun.

Výkonná ředitelka organizace Rozkoš bez rizika Hana Malinová ČTK řekla, že erotický byznys letos doplácí především na klesající počet cizinců mířících do Česka. V prvním čtvrtletí do ČR přijelo 1,07 milionů turistů, tedy meziročně o 17 procent méně.

Zahraniční turisté přitom podle Malinové tvoří významnou část klientů mnoha nočních klubů zejména v Praze a příhraničních oblastech. "Podniky, které jsou závislé na cizincích, mají úbytek klientů," uvedla Malinová, podle které tomu tak je například v centru Prahy, kde je přitom vysoká koncentrace těchto zařízení.

Němci nejezdí
O polovinu zákazníků a značnou část tržeb přišli prý proti loňsku majitelé nočních klubů v příhraničí s Bavorskem. Vinou krize jim ubyli klienti hlavně z Německa, kterých je 90 procent. Pokud se zájem do tří let nepozvedne, budou prý muset někteří své podniky zavřít. Majitelé penzionů tvrdí, že i ženy musely vinou krize snížit své taxy.

Erotické podniky si proto v době krize více hýčkají své zákazníky. Například jeden z pražských erotických klubů nyní nabízí dvacetiprocentní slevu za útratu na baru a do ceny vstupného 200 korun jeho vedení zahrnulo dovoz taxíkem, erotickou show a drink zdarma. Host, který zůstane se slečnou na pokoji déle než hodinu, pak dostane zdarma láhev sektu.

Na druhou stranu čeští muži si podle Malinové zatím sexuální radovánky za úplatu hromadně neodříkají, ale místo do nočního podniku nyní raději padnou do náruče prostitutce poskytující erotické služby v bytě. "Čeští muži jsou filutové. Zájem o priváty se opravdu zvyšuje," podotkla Malinová.

V době krize za 500,-
Mezi ženami, které své služby poskytují v bytech, už panuje tvrdá konkurence, jelikož počet takzvaných privátů stále roste. Mnohé ženy proto nabízejí sex se slevou. Letní slevy letos po vzoru obchodníků sexuchtivým mužům zavedla například pětadvacetiletá Simona z Brna, která si za hodinu erotických služeb účtuje jen 1000 korun a navíc zákazníkům gratis nabízí i sexuální službu, za kterou se jinak platí.

Prostitutka Simona ale není mezi nabídkami privátů zdaleka nejlevnější. "Cena v době krize od 500 korun," hlásá inzerát mladé dívky z Prahy, která své služby nabízí v časopisu Annonce. V některých pražských privátech pak mohou muži za sexuální služby platit stravenkami.

Přestože se počet prostitutek v Česku drží už několik let na stejné úrovni, jejich celkový obrat se začíná mírně snižovat a mění se i jejich zvyklosti. Rapidně například ubývá žen, které se živí prostitucí na ulici, a přibývá zaměstnankyň erotických klubů ve městech.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.