18. ledna 2012 19:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Krize nekrize, domácí banky 'sypou' stále

Belgická banka KBC, matka ČSOB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Belgická banka KBC, matka ČSOB | foto: Reprofoto

PRAHA Zlatá vejce v zahraničních slepičárnách. Takové je postavení hlavních českých bank v jejich zahraničních mateřských skupinách. Toky peněz mezi domácími bankami a jejich zahraničními centrálami neustále sílí.

Českým bankám se i tak daří udržovat stabilitu a některým z nich dokonce navyšovat kapitálovou přiměřenost.

Nejpřínosnější českou dcerou je pro svoji zahraniční matku ČSOB. Její belgická matka KBC z ní jen v loňském roce inkasovala dividendu téměř 18 miliard korun. Bohatě zásobuje svoji rakouskou majitelku Erste Bank i Česká spořitelna.

ČTĚTE TAKÉ:

Rakouské skupině Erste Group dodává téměř třetinu veškerého zisku. V roce 2010 vyplatila spořitelna do Rakouska dividendy v celkové hodnotě přesahující 12 miliard korun. Rakouská „výslužka“ za loňský rok může být ještě vyšší. Jen za první tři čtvrtletí totiž spořitelna poslala Erste 9,55 miliardy korun.

Komerční banka je pro francouzskou Société Générale klíčovým tahounem retailového bankovnictví mimo Francii. V roce 2010 vydělala česká banka francouzské matce kolem 250 milionů eur, tedy více než polovinu z celkového zisku 492 milionů eur, který Société Générale inkasovala z retailového bankovnictví mimo Francii.

Na celkovém zisku Société Générale se Komerční banka podílela 6,4 procenty. Zdaleka nejvýznamnější položkou v platbách, které Komerční banka do Francie odvádí, jsou dividendy. Zatímco v roce 2009 poslala Komerční banka do Francie 4,1 miliardy korun a v roce 2010 3,9 miliardy korun, v loňském roce dosáhla dividendová platba již 6,2 miliardy korun.

V období dluhové krize začala většina z mateřských společností českých bank bojovat s hrozbou nesplácení dluhopisů ze strany nejzadluženějších zemí. I proto začaly zahraniční centrály čerpat ještě více peněz ze svých českých dcer. Na své si ale zahraniční banky přišly i v předkrizové době.

V období 2004 až 2009 si, co se výplaty dividend týče, nejlépe počínala KBC, která si z ČSOB prostřednictvím rozhodnutí akcionářů vyplatila necelých 55 miliard korun. Erste Group si skrze Českou spořitelnu na dividendách přišla na 37,5 miliardy korun,

Société Générale si z Komerční banky odvedla přes 23,6 miliardy korun.

Najdete na Lidovky.cz