Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Krize se dostala i na zahrádky. Lidé omezili nákup keřů a stromků

Zahradnictví. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zahradnictví. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Zlatá léta zahradnictví, kdy lidé utráceli za rostliny miliony, jsou pryč a zahradníkům nastávají krušné časy. Letošní rok tak patrně bude pro většinu z nich ztrátový. "Lidé šetří," zaznívá nejčastěji z úst obchodníků. K špatným tržbám podle nich přispěl také například pozdní příchod jara či červnové povodně.

Václav Červinka z Přerova nad Labem provozuje zahradnictví Školky Montano již 10 let. Stejně jako ostatní obchodníci prodává i on především venkovní okrasné rostliny jako jsou nejrůznější keře, stromky, trvalky nebo letničky. Finanční situace už pro něj však není tak růžová jako doposud.

Každý rok mu narůstal prodej rostlin o 10 procent. Letos však nastal zlom. "Došlo ke zcela opačnému trendu a tržby nám naopak o deset procent poklesly," komentuje vývoj maloobchodu. Zahradní centrum provozuje také velkoobchod. Tam podle Červinky není pokles tak výrazný, ale situace se také obrátila. "Po konzultaci s konkurenčními podniky víme, že nejsme jediní. Všude lidé nakupují méně," potvrzuje nový trend Červinka.

ČTĚTE TAKÉ:


Zahradnictví v Česku tak letos zažívají krizi na vlastní kůži. Stejné je to i v Zahradnictví Franc v Kamenných Žehrovicích kousek za Prahou. Lidé zde utratili o 18 procent méně než loni. Firmy pak dokonce o 33 procent méně. "Museli jsme propustit několik zaměstnanců, snižujeme v rámci možností výdaje a čekáme, co se bude dít příští rok," popisuje letošní situaci majitel Petr Franc. Myslí si, že se ale příliš nezmění.

Na vině je nejistota lidí

Všichni oslovení zahrádkáři se shodují na jednom. Lidé šetří. Nemají jistotu zaměstnání a nevědí, kdy se zase něco zdraží. "Mají peníze, ale myslí na zadní vrátka," myslí si Iva Kolářová z Dačického Zahradnictví v Kaštanech. I jí potvrdili několikrát obchodní zástupci všeobecný pokles tržeb v zahradnictví. Přispěl k tomu prý i pozdní příchod jara. Podle Červinky situaci nepřispěly ani povodně a vysoké letní teploty. Lidé tak nestrávili na zahradách tolik času.

"Léta, kdy nám tržby každoročně rostly o dvacet i víc procent jsou nenávratně pryč," konstatuje Kolářová. Kromě rostlin prodává také věnce a květinové aranžmá. Nízký prodej konkrétně těchto výrobků prý zavinila také veliká konkurence i to, že si lidé dekorace vyrábí více než kdy dřív sami.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!