24. května 2012 20:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Krize ve stavebnictví: inženýři bojují o práci dumpingem

Stavba zdvihacího mostu v Kolíně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavba zdvihacího mostu v Kolíně. | foto: ŘVC

PRAHA Krize stavebnictví zostřila konkurenci mezi autorizovanými inženýry a techniky. O práci bojují někdy i dumpingovými cenami, uvedl předseda České komory autorizovaných inženýrů Pavel Křeček. Dnešní 20. výročí založení komory si tak podle něj odborníci, bez nichž se neobejde příprava žádné stavby, nepřipomínají v dobrém čase.

Šéf komory připouští, že obor nyní zažívá nejtěžší období za posledních 20 let. "Kvůli nedostatku práce požíráme sami sebe. V soutěžích se předkládají dumpingové ceny, což nás velmi mrzí," uvedl. Křeček dává za příklad Německo, kde pro autorizované inženýry platí výkonový a honorářový řád, takže snížit cenu pod únosnou mez nelze.

ČTĚTE TAKÉ:

Stavebnictví potřebuje více odborníků

Něco podobného, alespoň pro vybrané typy zakázek, by podle předsedy komory mělo platit také v Česku. Jestliže se v současné situaci firmám nepodaří stavební experty udržet, můžou v budoucnu chybět, varuje předseda komory. A odborníci budou potřeba například pro povinné označování budov energetickými štítky, s nímž počítá vládní návrh novely zákona.

"Z pohledu České komory autorizovaných inženýrů je třeba konstatovat, že nemáme v současné době dostatek odborníků pro zpracování průkazů energetické náročnosti budov. To je třeba v časovém horizontu nejbližších pěti let změnit," řekl Křeček.

Komora autorizovaných inženýrů sdružuje v Česku kolem 29 tisíc odborníků, většinou z projektových a stavebních firem. Komora ze zákona zastupuje v přenesené působnosti stát.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Odborníkům uděluje autorizaci, která je nutnou podmínkou pro výkon vybraných činností, jejichž výsledek ovlivňuje ochranu veřejných zájmů ve výstavbě. "Kdokoli chce požádat o stavební povolení nebo územní rozhodnutí, tak musí mít dokumentaci zpracovanou autorizovanou osobou, inženýrem, technikem nebo architektem. Stavby musí vést stavbyvedoucí, který je také autorizovaný," shrnul význam komory její předseda. Po České lékařské komoře jde o největší tuzemskou komoru. Členství v komoře autorizovaných inženýrů je povinné.

Lidovky.cz, ČTK

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.