7. května 2013 18:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kvůli volbám euro do pěti let nepřijmeme, míní Singer

Miroslav Singer guvernér ČNB  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Singer guvernér ČNB | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Guvernér Miroslav Singer se nedomnívá, že by Česko přijalo euro do roku 2017. Technicky to sice podle něj možné je, ale volební cyklus v České republice tomu nenasvědčuje.

Singer to uvedl na Žofínském fóru. Prezident Miloš Zeman zhruba v polovině dubna uvedl v rozhovoru pro německé regionální noviny Passauer Neue Presse, že by se Česko mohlo členem eurozóny stát během pěti let. Více čtěte zde.

"Rozhodnutí záleží na politické debatě a nevidím v tuto chvíli jako důvod do eurozóny spěchat. Ale je to primárně politický problém," uvedl guvernér.

Podmínky pro přijetí eura

Příští rok se budou konat volby do poslanecké sněmovny. Na to, aby Česká republika mohla mít euro k 1. lednu 2018, by měla podat přihlášku do eurozóny do jara roku 2015. Navíc zásadnější rozpočtová opatření vláda většinou tvoří podle guvernéra ve druhém a třetím roce svého vládnutí. "Ta mechanika volebního období mě tak vede spíše ke skepsi," dodal guvernér.

ČTĚTE TAKÉ

Česká republika nyní přitom nesplňuje všechny podmínky k přijetí eura, ale je na tom lépe než řada zemí eurozóny.

"Problém dnešního dne"

Podle dřívějšího vyjádření stálého předsedy Evropské rady Hermana Van Rompuye je debata o vstupu České republiky do eurozóny výsostně českým rozhodnutím, která ovšem není "problémem dnešního dne".

Podmínkou pro přijetí eura je udržení deficitu veřejných financí pod třemi procenty hrubého domácího produktu (HDP), veřejný dluh pod 60 procenty HDP nebo cenová stabilita. Mezi další kritéria patří stabilita dlouhodobých úrokových sazeb a stabilita měnového kurzu. S většinou z nich nemá Česká republika dlouhodobě problém.

Lidovky.cz, ČTK