7. března 2013 9:36, aktualizováno  10:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kyberútok z Ruska shodil weby O2 a T-Mobile. Vodafone zasažen nebyl

Telefónica 2  (logo) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Telefónica 2 (logo) |

PRAHA Už čtvrtým dnem pokračuje vlna kyberútoků vyřazující z provozu nejvýznamnější tuzemské weby. Ve čtvrtek se jejich cílem staly servery českých telekomunikačních operátorů. Kolem deváté hodiny zkolabovaly weby Telefóniky O2 a T-Mobile. Strůjce útoku stále není znám, opět však byly zneužity počítače v Rusku.

Stránky třetího operátora – Vodafone – v 9:30 fungovaly bez problémů. „Náš web je přetížen, analyzujeme situaci a situaci řešíme. Pravděpodobně se jedná o podobné útoky jako v předchozích dnech. Ostatní služby pro naše zákazníky ohroženy nejsou,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí T-Mobile Martina Kemrová.

„Web jsme stabilizovali a nyní funguje bez problémů. Byl to distribuovaný útok, který přišel z Ruska. Pochybné požadavky jsme odfiltrovali za méně než hodinu,“ uvedl po desáté hodině dopolední mluvčí Telefóniky Hany Farghali.

ČTĚTE VÍCE:

Počet tuzemských napadených webů každým dnem narůstá. Po zpravodajských serverech, portálu Seznam.cz, českých bankách a finančních webech si zatím neznámí útočníci vzali na mušku právě mobilní operátory.

Vodafone: Útok jsme nezaznamenali

Takový postup se dal očekávat a operátoři tak měli v posledních dnech napilno. „S tou eventualitou počítáme a naše IT oddělení se na tuto možnost připravuje,“ řekla ve středu mluvčí Vodafonu Alžběta Houzarová.

Červeného operátora ale počítačoví útočníci zřejmě přehlédli. „Žádné potíže jsme nezaznamenali. Provoz na našich stránkách je běžný jako v jiných dnech,“ řekla Houzarová serveru Lidovky.cz ve čtvrtek ráno. 

ČTĚTE TAKÉ:

Scénář útoků je vždy stejný. Na vytipované stránky se vypustí přehršel požadavků, které servery nestíhají zpracovat a web tak naprosto zkolabuje a nestíhá "odbavit" běžné návštěvníky.

Při útocích se využívají stovky počítačů zdálky řízených skrze podvodné programy, o kterých uživatelé nemají ponětí. Přicházejí ze zahraničí – zejména z Ruska, některé i ze Švýcarska.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?