Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kyberútoky odstavily Lidovky.cz a další zpravodajské weby. Zřejmě přišly z Ruska

Psaní na notebooku (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Psaní na notebooku (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Cílené internetové útoky zahltily v pondělí servery řady českých zpravodajských webů a vyřadily je z provozu. Zcela či částečně dostupné tak nebyly vedle serveru Lidovky.cz také stránky iDNES.cz, iHNed.cz, Novinky.cz, Deník.cz, Týden.cz a později i E15.cz, Živě.cz a MobilMania.cz. Jednalo se o největší podobný výpadek v dějinách internetu v Česku. Využity v něm byly počítače převážně v Rusku.

České zpravodajské weby začaly mít technické problémy kolem půl deváté dopoledne, kdy byly zahlceny velkým množstvím dotazů, které za znemožnily chod počítačových serverů, na nichž webové stránky běží.

Lidovky.cz i redakce iDNES.cz nebo iHNed.cz mimořádně zveřejňovaly zpravodajské články na sociálních sítích. Během dopoledne se situace zlepšila, výpadky se ale objevovaly i později. „Poté, co naše IT oddělení udělalo úpravy, útok opět zesílil,“ vysvětluje projektový manažer serveru Lidovky.cz Jiří Špaček.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle technického oddělení společnosti MAFRA – provozovatele serveru Lidovky.cz a iDNES.cz – se jednalo o největší internetový útok tohoto typu ve více než dvacetileté historii českého internetu.

Po dopoledním útoku následovala kolem 15:00 druhá vlna, která opět vyřadila z provozu Lidovky.cz, iDNES.cz, iHNed.cz a částečně i Novinky.cz. Například zprávu o senátním schválení žaloby na prezidenta Václava Klause z velezrady tak musely publikovat významné zpravodajské weby na Facebooku a Twitteru.

Útok přichází z Ruska

České servery zasáhly do šesté hodiny odpolední tři masivní vlny útoku. Technici serveru Lidovky.cz se domnívají, že tento počet není konečný. Centrum, ze kterého byly útoky řízeny, je zatím neznámé, požadavky ale přicházely v hojné míře z počítačů v Rusku.

„Nejde o nějakou slabinu, ale o útok hrubou silou,“ říká projektový manažer serveru Lidovky.cz Jiří Špaček. Sílu útoku podle něj dokládá i fakt, že vyřazeny byly i weby s mohutným serverovým zázemím.

Jak pracuje botnet - ilustrace

Jak funguje botnet? Nejprve jsou počítače napadeny virem ukrytým ve zdánlivě neškodném programu. Počítače jsou pak ovládány z jednoho vzdáleného centra. To jim může zadávat různé příkazy (například rozesílání spamu, či přehlcení konkrétního webu požadavky).

„Sledujeme, odkud to jde, vypadá to na SYN flood (útok zahlcující server synchronizačními požadavky – pozn. red.) , který fyzicky přichází z Ruska, ale kdo ten botnet (síť infikovaných počítačů centrálně řízena z jednoho centra – pozn. red.) kontroluje, to je samozřejmě informace, kterou nemáme a která je v té věci zásadní. Čili můžeme jen spekulovat o motivu takového útoku,“ řekl serveru Lupa.cz Zbyněk Pospíchal ze společnosti Dial Telecom.

Takzvanému DDoS útoku (z anglického Denial od Service – odmítnutí služby) podlehl server Lidovky.cz vůbec poprvé. „Počítače posílají nesmyslné požadavky, které zahlcují naše servery. Lidé se tak nemohou dostat na naše stránky,“ popsal útok programátor mediálního domu MAFRA Ivo Škola.

Zamrzlý web

V tomto případě nejde o situaci, kdy se hacker „vláme“ na server, odkud může například zkopírovat citlivé údaje. Jejich cílem je pouze „zatuhnutí“ stránek, které pak není možné nějakou dobu navštěvovat.

Majitelé počítačů často ani nemusí vědět, že se hromadného útoku účastní. Spouští ho totiž často viry, které počítače infikují ve škodlivých programech – takzvaném malware. Ten má v sobě zakódovaný přesný čas a IP adresu oběti, na který potom zaútočí.

Anonymous: Někoho napadlo si trochu kopnout

„Nikdo z nás ani z našich příznivců o ničem neví. Netušíme ani, proč by se něco takového mělo dít. Také lidé, kteří sledují zahraniční fóra, nemají žádné informace,“ řekla agentuře ČTK mluvčí České pirátské strany Dana Kozlová.

„Někoho patrně napadlo trochu kopnout do českého internetového zpravodajství. Snad se novináři vzpamatují a začnou psát o věcech, na kterých skutečně záleží.“ píše ve svém vyjádření české hnutí Anonymous na svém facebookovém profilu.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy
Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy

Shodit vánoční kila je přetěžký úkol, ale jde to. Dokonce i doma a tak, aby vás to bavilo. Stačí se zapojit do padesátidenní novoroční výzvy od...