4. června 2012 13:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kypru hrozí bankrot. Bude muset žádat EU o pomoc

Panikos Demetriades, guvernér kyperské centrální banky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Panikos Demetriades, guvernér kyperské centrální banky | foto: cyprus-mail.com

NIKÓSIE Je stále pravděpodobnější, že Kypr bude muset požádat Evropskou unii o finanční pomoc. Řekl to guvernér kyperské centrální banky Panikos Demetriades. Kypr potřebuje peníze na záchranu bank a do konce tohoto měsíce musí najít 1,8 miliardy eur (asi 46 miliard korun) na podporu druhého největšího finančního ústavu v zemi Cyprus Popular Bank, uvedl guvernér.

"Čím více se k tomuto termínu blížíme, tím méně nepravděpodobné to je (žádost o pomoc)," řekl Demetriades v rozhovoru pro britský list Financial Times. Už ve čtvrtek kyperský prezident Demetris Christofias řekl, že jeho země bude možná muset požádat o finanční pomoc, protože kyperské banky vlastní velké množství ztrátových řeckých vládních dluhopisů.

PŘEČTĚTE SI:

Největší problémy má právě Cyprus Popular Bank, která kvůli organizovanému odpisu hodnoty řeckých vládních dluhopisů utrpěla letos hluboké ztráty.

Vláda minulý měsíc slíbila, že pokud banka nenajde soukromé investice, koupí celou její emisi akcií v sumě 1,8 miliardy eur. To představuje asi deset procent ročního výkonu ostrovní ekonomiky.

Veřejné finance jsou téměř vyčerpané

Ekonomové i někteří představitelé středomořského ostrova již několik měsíců varují, že Kypr se může stát další zemí eurozóny, která bude potřebovat finanční pomoc. Veřejné finance jsou kvůli problémům bank a škodám po loňském výbuchu v největší elektrárně v zemi téměř vyčerpané a ostrov již více než rok nemá přístup k úvěrům na mezinárodních finančních trzích.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Kypr spoléhá už jen na bilaterální úvěry, v nichž loni získal 2,5 miliardy eur od Ruska. Případná pomoc od partnerů z EU by se měla zaměřit jen na bankovní systém, takže podle Christofiase by to nemuselo znamenat přijetí přísných podmínek v podobě snižování mezd ve veřejném sektoru a výrazné zvyšování daní, jako tomu bylo v případě pomoci Řecku.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!