Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kysilka: Česko se může stát světovým centrem technologií, musíme jen chtít

Pavel Kysilka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Kysilka. | foto: Foto Michal ŠulaMAFRA

PRAHA Rokem 2018 zmítal svět technologií, od pádu kryptoměn, přes skandály Facebooku, až po napětí mezi Čínou a USA a skandál Huaweie. O tom, co nás čeká v nadcházejícím roce 2019 a jak se Česko může stát centrem ekonomiky budoucnosti, hovořil server Lidovky.cz se známým ekonomem Pavlem Kysilkou.

Lidovky.cz: V posledních dnech se vyostřují vztahy mezi USA a Čínou, zvláště po zatčení korunní princezny firmy Huawei v Kanadě. Mnozí za tím vidí soupeření o dominanci v technologiích, dokonce se mluví o nové studené válce, a to především kvůli umělé inteligenci. Právě ta má být onen pověstný game-changer v dnešní, čtvrté průmyslové revoluci a digitální transformaci ekonomiky. Opravdu je umělá inteligence tak významný trend, aby se kvůli němu do sebe pustily supervelmoci? A bude její význam narůstat i v příštím roce? Není to jen další bublina a buzzword, jak míní kritici?
Pavel Kysilka: Není to ani bublina, ale ani ta příčina nové studené války. Strojové učení, na které se dost mlhavý pojem „umělá inteligence“ chybně redukuje, nabízí průlomové aplikace od zdravotnictví po bezpečnost a ty rostou závratným tempem. Schopnost strojů poznat, zda je nějaký objekt určitého druhu, nebo není, zda spolu nějaké jevy souvisejí, nebo ne a jak, násobí lidské síly a ve spojení s nimi jde o mocný nástroj čehokoliv. 

K technologickým aspektům napětí mezi Spojenými státy a Čínou patří ale více věcí, například kvantový computing. V boji o prvenství v něm nepůjde o pouhou prestiž, ale o zásadní strategickou výhodu v oblasti bezpečnosti i ekonomiky. Ale za řadou současných tahů na americko-čínské šachovnici je i prostá byznysově-lobbistická ruka v případě Američanů nebo ta mocenská v případě Číny.

2019: rok blockchainu a umělé inteligence

Lidovky.cz: Další technologie, kterou často zmiňuje i Evropská komise a již by chtěla podporovat, je blockchain. V závěru roku jsme viděli propad cen kryptoaktiv a začaly se ozývat hlasy, že teď se teprve ukáže, jestli jsou decentralizované technologie opravdu k něčemu dobré, nebo to byla jen bublina. Je to opravdu „konec spekulace a začátek aplikace“?
PK: Nezaměňujme kryptoměnovou bublinu s perspektivní technologií, na níž to vše běží: s blockchainem. Ten má už dnes dlouhou řadu praktických aplikací zahrnujících státní správu, bankovnictví, investice, hlasování, energetiku, zdravotnictví a sdílenou ekonomiku. A to jsme teprve na začátku...

Lidovky.cz: Praha je přitom jedním z center kryptotechnologií, máme silnou komunitu sdružující se do velké míry kolem projektu Paralelní Polis. Nedávno se sem také sjela komunita kolem kryptoměny a systému ethereum, takového chytřejšího bitcoinu, na každoroční obří akci jménem Devcon. Při té příležitosti ve Foru Karlín odstartoval ambiciózní projekt Blockchains. Nedávno jsme se potkali na konferenci firmy Xixoio o kryptobankovnictví, která sídlí také v Praze. Můžeme se stát jedním z center blockchainu? A co pro to musíme udělat?
PK: Můžeme se stát centrem čehokoliv, je to věc byznysového rozhodnutí firem, jednotlivců, škol a do nějaké míry státu. Státní šťouchy pomohly vzniku Silicon Valley i Silicon Wadi. Ale v podhoubí byla podnikavost Američanů a Izraelců a jejich schopnost ji přetavit do křemíkového kapitalismu. Tím myslím přirozené propojení idejí tisíců startupů s venture kapitalisty a vědeckými kapacitami. Nejlépe se tomu dařívá v oblastech strategického zájmu země. U nás by to mohla být třeba energetika, mobilita, voda a s nimi související průnikové technologie, jako jsou strojové učení, blockchain a robotizace.

Pavel Kysilka, bývalý šéf České spořitelny.

Pavel Kysilka, bývalý šéf České spořitelny.

Lidovky.cz: Co by mohla být taková průlomová aplikace, která ukáže, že mají decentralizované technologie praktické uplatnění?
PK: Volby, energetický grid mezi drobnými výrobci a spotřebiteli, aplikace ve styku občana s úřady a finanční i nefinanční investice.

Lidovky.cz: Jaké další technologie mohou být příští rok průlomové? 
PK: Spíše než průlom čekám skokový pokrok v jejich propojování. To fungovalo vždy. Největší inovace vycházely z propojení řady patentů z různých oblastí. To je i případ autonomní mobility, tedy samořídících aut. Jsou propojením inovovaných senzorů, lidaru, umělé inteligence, rozšířené reality a 3D technologií.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...