Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lesy ČR musí zadávat zakázky podle zákona

Lesy ČR musí často likvidovat škody, jaké vznikly například po vichřici Emma. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lesy ČR musí často likvidovat škody, jaké vznikly například po vichřici Emma. | foto: ČTK

BRNO Brněnský soud dnes rozhodl, že Lesy České republiky musí postupovat podle zákona o zadávání veřejných zakázek. To se nezamlouvalo především lesnickým firmám, které tak přišly o původní zakázky. Společnosti s s dnešním verdiktem nesouhlasí, uvažují o kasační stížnosti a o požadavku náhrady škod od LČR.

Brněnský krajský soud dnes zamítl žaloby 16 firem proti rozhodnutí antimonopolního úřadu, podle něhož jsou Lesy České republiky (LČR) povinny postupovat podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Firmy s dnešním verdiktem nesouhlasí, uvažují o kasační stížnosti a o požadavku náhrady škod od LČR.

Verdikt soudu podle Lesů ČR potvrdil současnou praxi, kdy se Lesy ČR chovají jako veřejný zadavatel. "Tento přístup může podnik dále užívat, což je pozitivní v tom, že nenastává žádná komplikace při zadávání lesnických a jiných zakázek," řekla mluvčí LČR Eva Kijonková. Upozornila, že LČR jsou ve sporu jen takzvaným vedlejším účastníkem a nejsou žalovanou stranou.

Lesy ČR spravují zhruba polovinu lesů v zemi, a hospodaří tak s mnohamiliardovým majetkem. Také jejich roční tržby se pohybují v miliardách korun, zisky ve stovkách milionů.

Společnost původně vybírala lesnické firmy v řádných tendrech, jak to podnikům v majetku státu ukládá zákon. Na vymezených územích s firmami uzavírala několikaleté smlouvy. Měla dokonce posvěcení ÚOHS, jeho úředníci ale později po konzultaci s Evropskou komisí své stanovisko změnili, a právě to je jádrem současných sporů.

Od verdiktu ÚOHS se zakázky Lesů ČR staly jedním z hlavních témat pro dvě znepřátelené skupiny lesnických firem. Jedna z nich pracovala ve státních lesích do doby vypisování tendrů, druhá to v té době kritizovala. Navzájem na sebe podaly řadu žalob a kvůli mnoha verdiktům žalovaly také ÚOHS.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...