17. února 2009 14:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lesy ČR musí zadávat zakázky podle zákona

Lesy ČR musí často likvidovat škody, jaké vznikly například po vichřici Emma. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lesy ČR musí často likvidovat škody, jaké vznikly například po vichřici Emma. | foto: ČTK

BRNO Brněnský soud dnes rozhodl, že Lesy České republiky musí postupovat podle zákona o zadávání veřejných zakázek. To se nezamlouvalo především lesnickým firmám, které tak přišly o původní zakázky. Společnosti s s dnešním verdiktem nesouhlasí, uvažují o kasační stížnosti a o požadavku náhrady škod od LČR.

Brněnský krajský soud dnes zamítl žaloby 16 firem proti rozhodnutí antimonopolního úřadu, podle něhož jsou Lesy České republiky (LČR) povinny postupovat podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Firmy s dnešním verdiktem nesouhlasí, uvažují o kasační stížnosti a o požadavku náhrady škod od LČR.

Verdikt soudu podle Lesů ČR potvrdil současnou praxi, kdy se Lesy ČR chovají jako veřejný zadavatel. "Tento přístup může podnik dále užívat, což je pozitivní v tom, že nenastává žádná komplikace při zadávání lesnických a jiných zakázek," řekla mluvčí LČR Eva Kijonková. Upozornila, že LČR jsou ve sporu jen takzvaným vedlejším účastníkem a nejsou žalovanou stranou.

Lesy ČR spravují zhruba polovinu lesů v zemi, a hospodaří tak s mnohamiliardovým majetkem. Také jejich roční tržby se pohybují v miliardách korun, zisky ve stovkách milionů.

Společnost původně vybírala lesnické firmy v řádných tendrech, jak to podnikům v majetku státu ukládá zákon. Na vymezených územích s firmami uzavírala několikaleté smlouvy. Měla dokonce posvěcení ÚOHS, jeho úředníci ale později po konzultaci s Evropskou komisí své stanovisko změnili, a právě to je jádrem současných sporů.

Od verdiktu ÚOHS se zakázky Lesů ČR staly jedním z hlavních témat pro dvě znepřátelené skupiny lesnických firem. Jedna z nich pracovala ve státních lesích do doby vypisování tendrů, druhá to v té době kritizovala. Navzájem na sebe podaly řadu žalob a kvůli mnoha verdiktům žalovaly také ÚOHS.

ČTK

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.