19. března 2015 8:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lidé ze Škody Auto chtějí o šest procent vyšší plat. Hrozí stávkou

Výrobní linka Škody Auto v Kvasinách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výrobní linka Škody Auto v Kvasinách. | foto: MAFRA – Radek Kalhous

MLADÁ BOLESLAV Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda Auto jsou připraveni k protestním a stávkovým akcím kvůli navýšení mezd. Ve firmě v těchto dnech vrcholí kolektivní vyjednávání, vyplývá to z týdeníku Škodovácký odborář.

Firma podle posledních informací nabídla růst mezd o 2,6 procenta, odboráři chtějí 6,5 procenta. Dohodnut je už bonus za hospodaření firmy v loňském roce v rekordní výši 25 tisíc korun, loni firma vyplácela 16 tisíc korun.

Škoda Auto loni zvýšila zisk o 46 procent na 665 milionů eur, tedy na 18,4 miliardy korun. Svým zákazníkům automobilka dodala rekordních 1,037 milionu vozů, což je meziroční nárůst o téměř 13 procent.

V minulých kolech vyjednávání navrhlo vedení společnosti odborům růst tarifních mezd o 2,6 procenta. Odbory Kovo to odmítly a následně přišly s návrhem na růst tarifů o 6,5 procenta.

Škoda čeká od nové vlajkové lodi Superb o 25 procent vyšší prodeje než u...

Škoda čeká od nové vlajkové lodi Superb o 25 procent vyšší prodeje než u předchozích dvou generací.

Zbývá ještě dohodnout také podobu takzvaných flexikont, prostřednictvím kterých zaměstnanci v některých dnech pracují nad limit nebo pod limit své pracovní doby.

Průměrná hrubá mzda v dělnických pozicích ve Škodě Auto je přibližně 34.000 korun a nynější dohoda platí do konce března. Škoda v Česku bez agenturních pracovníků a učňů zaměstnává téměř 24.000 lidí.

Lidovky.cz, ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.