20. května 2016 12:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lidl nabízel Pravou českou zabijačku z Německa. Klamal lidi, potvrdil soud

Vedle uzeného ochutnali návštěvníci také zabijačkové pochutiny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vedle uzeného ochutnali návštěvníci také zabijačkové pochutiny. | foto: Anna VavríkováMAFRA

BRNO Za marketingovou nabídkou pravé české zabijačky se nemá skrývat zboží z dovozu. Nejvyšší správní soud potvrdil pokutu 300 tisíc korun, kterou za klamání zákazníků uložila Státní zemědělská a potravinářská inspekce řetězci Lidl.

Opačný náhled by znamenal rezignaci na podstatu ochrany spotřebitele, rozhodl soud.

Inspektoři zjistili, že Lidl v roce 2012 v západočeském Ostrově prodával zabijačkové pokrmy vyrobené v Německu. Na regálových etiketách a visačkách však zboží propagoval jako pravou českou zabijačku, což spotřebitelé podle NSS nejspíš brali v potaz při nákupním rozhodování.

„Nelze přitom přehlédnout, že dominantní zdroj informací z pohledu spotřebitele představovaly právě a jen regálové štítky a visačky s nápisem ‚Pravá česká zabijačka‘, které ve spojení s absencí výslovného označení místa původu kontrolovaných potravin působily klamavě a uváděly spotřebitele v omyl,“ stojí v rozsudku.

Lidl v minulosti argumentoval tím, že průměrný spotřebitel chápe dané označení jako tematickou marketingovou akci, která nabízí výrobky typické pro zabijačku, a neočekává, že všechno je skutečně vyrobeno v Česku.

Připodobnil to k akcím typu Americký týden nebo Vše pro váš pravý romantický italský večer, kdy všechny nabízené potraviny - třeba hamburgery - také nepocházejí přímo ze Spojených států, respektive z Itálie.

S argumentem však Lidl nepochodil ani u Krajského soudu v Plzni, ani u NSS.

ČTK