Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

LN hodnotí: Upatlaný Samsung vs. vlezlý Apple

iPad 2 vs. Galaxy Tab | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy iPad 2 vs. Galaxy Tab | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Tablety v současnosti nabízí v českých prodejnách pouze společnosti Apple a Samsung. Ostatní firmy Česko příliš nezajímá. Přitom právě tablety představují aktuální trend ve výpočetní technice.

Dokonce se kvůli nim začalo mluvit o nové, postpočítačové éře. Vlnu zájmu o tablety spustil Apple, který před rokem uvedl na trh první iPady. Ty momentálně mají hned několik konkurentů.

K čemu se tablety v současnosti užívají

hry - 81%
hledání informace - 78%
čtení zpráv - 61%
čtení elektronických knih - 46%
online nakupování - 42%

Svůj tablet představil jeden z největších světových výrobců mobilních telefonů Motorola, zmiňovaný Samsung, výrobce chytrých telefonů BlackBerry a HTC. Prakticky každá technologická společnost se snaží uvést na trh svůj tablet.

Módu tabletu, kromě propracované kampaně Applu, podporují i různé analýzy a statistiky. Podle nich se otevírá naprosto nový trh s neuvěřitelnými možnostmi růstu.

Lidové Noviny si oba v Česku dostupné tablety vypůjčily a navzájem je porovnaly. Jak testování dopadlo?

Samsung, upatlaný pokus o svržení vládce

Samsung GalaxyTab

Zatím jediný konkurent iPadu na českém trhu, Samsung Galaxy tab, designem příliš neokouzlí. Nedá se říci, že by byl ošklivý, ale za nešťastné lze označit řešení zadního krytu. Použitý materiál do světa křičí, že se jedná o plast, a navíc má tendenci se upatlávat stejně rychle jako přední displej. Galaxy tab je tak třeba často opečovávat přidaným hadříkem.

Pokud budete přístroj využívat i na pracovní účely, stane se přetírání hadříkem každodenní povinností podobně jako čištění zubů.

Galaxy Tab v klávesniciPřední strana dokazuje, že se Samsung snaží vyhranit vůči Applu. Místo jednoho funkčního tlačítka nabízí hned čtyři. Navíc nejsou "fyzické" jako v případě iPadu, ale opět dotykové. Zorientovat se v nich a pochopit jejich účel chvíli trvá a ve srovnání s iPadem působí nadbytečně.

Velkou výhodou naopak je, že nepotřebujete žádnou mikro SIM kartu ani instalaci jakéhokoliv softwaru do počítače. Přistroj funguje přesně jak uživatel očekává: koupit, zapnout a hned užívat.

Lze do něj vložit i klasickou SIM kartu, například z mobilního telefonu. Přitom není potřeba se obávat, že byste přišli o telefonickou komunikaci. Samsung umí fungovat jako telefon, lze přes něj pohodlně posílat SMS zprávy, spravovat kontakty. Se sluchátky a vestavěným mikrofonem přes něj jde pohodlně i volat. A pokud nemáte SIM kartu, nevadí, tablet funguje i za pomoci wi-fisítě. Bez připojení k síti ho lze používat jako fotoaparát, kameru či čtečku.

V prostředí Androidu za chvíli jako doma
Uživatelské prostředí Androidu poskytuje velmi příjemné a intuitivní ovládání, na které je možné si zvyknout stejně rychle jako na prostředí od Applu. Ředitel Samsungu JK Shin představuje nový 4G Galaxy tablet 4G

Za konkurencí poněkud pokulhává možnost otáčení přístroje. Samsung sice dokáže natáčení do stran, ale ne tak ochotně - displej se na chvilku vypne a poté se zapne už přizpůsobený nové poloze. U Applu působí přetáčení displeje daleko elegantněji.

Co se týče rychlosti, nepůsobí tak sebevědomě, ale má několik výhod, které Apple tvrdošíjně nechce na iPadech zavádět. Například možnost do přístroje zasunout mikrokartu a přidat mu tak další paměť. Jednodušeji tak může nahrát fotografie či videa.

Fotoaparát má vlastní blesk a ke videokonferencím nepotřebujete aplikaci jako u iPadu, lze je prostě normálně uskutečňovat bez ohledu na to, jestli i druhá strana má stejný přístroj.

Bezostyšná kopie Applu
Hlavní konektor, který přenáší data a přes který se Galaxy tab nabíjí, si bezostyšně bere příklad od Applu. Na rozdíl od svého vzoru je však nabíjení podstatně delší, trvá i několik hodin.

Samsung přišel v době iPadu první řady a předčil ho v mnoha ohledech, novější iPad druhé generace je však o generaci dál.

Přístroj k testování Lidovým Novinám zapůjčila společnost SETOS.

iPad 2, opojení z rychlosti a „vlezlý“ Apple

iPad 2

Ve společnosti Apple pochopili, že v jednoduchosti je krása. Proto je iPad 2 na první pohled jednolitý, na jeho přední straně se nalézá jen jedno pro Apple typické tlačítko.

Při "oživování" přístroje však přichází potíž. Při zapnutí se zobrazí hlášení, že bez iTunes, což je software firmy Apple, tablet nepojede. Takže musíte stáhnout a instalovat iTunes do "starého" počítače, ten následně propojit s iPadem a začít s instalacemi.

iPad v rukáchNemáte-li k dispozici mikro SIM kartu ani wi-fisíť, pak iPad nabídne velmi základní funkce, jako je čtečka, foťák, kamera a například budík. Pro instalaci dalších aplikací potřebujete připojení k internetu a hlavně ochotu podělit se se společností Apple o důležitá čísla své kreditní karty, včetně bezpečnostního třímístného kódu, kterým se potvrzují internetové platby, a také o svou adresu.

Prakticky dáte firmě k dispozici klíč ke svému účtu. A to je velmi hořká pilulka, kterou je třeba spolknout, aby si člověk mohl užívat naplno přístroj, který si koupil. Oficiálně je důvodem větší komfort. Nákup aplikací do iPadu pak funguje na několik kliknutí nebo lépe doteků prstu.

Apple pak zasílá měsíční vyúčtování a sám si strhává peníze za aplikace z kreditní karty. Reálně se stejně musíte při stahování, ať už placených, či neplacených aplikací, neustále přihlašovat a zadávat své heslo. Doporučuje se vytvořit speciální účet v bance, aby společnost nezískala přístup ke všem financím na účtu.

Rychlost zpracování dat nemá konkurenci
Když s "dvojkou" začnete pracovat, zjistíte, že co se týká rychlosti zpracování dat, nemá konkurenci. Můžete ho nechat zpracovávat video ve vysokém rozlišení a zároveň ho natáčet do všech možných směrů a obrazovka na pohyb reaguje zcela spolehlivě bez jediného zaváhání. A také, na rozdíl od konkurence, je aplikací na iPad 2 obrovské množství. Počítají se na desetitisíce. iPad 2

Velikým lákadlem je i akcelerometr, který dává další bezpočet možností, jak tablet využít. Jedná se o čidlo, které rozpoznává rychlost a sílu, s jakou se displeje uživatel dotýká. Jinak zareaguje, když do tabletu udeříte, a jinak, když se ho dotknete.

Standardním nedostatkem je nedostatečný počet portů, nutnost spolupracovat s iTunes a žádná možnost vyjímatelné paměti.

Za nedostatek lze také považovat přílišnou velikost přístroje, která je v pracovních i herních záležitostech jistě působivá, avšak v běžných situacích, například v dopravních prostředcích, velmi nepraktická. A také nemožnost využít tablet jako telefon, bez přídavných aplikací z něj nelze odeslat ani SMS.

Přístroj k testování Lidovým Novinám zapůjčila společnost iSETOS.

 

Tablety ve světě

 Zatímco v Česku jsou k mání tablety jen od dvou výrobců, ve Spojených státech, které jsou v této branži nejdál, mají uživatelé širší výběr. Své tablety tam představily a vypustily či v nejbližší době vypustí na trh společnosti Motorola, Research in Motion (RIM) nebo třeba Hewlett Packard.

Blackberry PlayBook
PlayBookNový tablet od společnosti RIM nese jméno BlackBerry PlayBook. Představen byl již v září minulého roku, s jeho uvedením na trh však společnost otálela do začátku roku 2011. Jde o tablet s displejem o úhlopříčce 7 palců a rozlišením 1024 x 600 pixelů. Vybaven je zcela novým operačním systémem BlackBerry Tablet OS, který však bez problémů dokáže zpracovat aplikace pro Android. Paměti jsou stejné jako u iPad 2, tedy 16, 32 a 64 GB. Podle neoficiálních informací by se tento tablet mohl do Česka dostat na přelomu května a června.

Motorola Xoom
Motorola XoomSpolečnost Motorola představila svůj tablet v lednu letošního roku, Zařízení nese prodejní jméno Motorola Xoom a v USA je v prodeji od února 2011. S úhlopříčkou 10,1 palce je zatím největším z tabletů na trhu vůbec. Rozlišení u tohoto přístroje je 800 x 1280 pixelů, operační systém Google Android Honeycomb. Paměti jsou opět ve variantách 16, 32 či 64 GB. Kdy bude přístroj v Česku, zatím není známo.

HP Touchpad
HP TouchPadPřipravovaný tablet od společnosti Hewlett Packard dostal jméno TouchPad a oficiálně představen byl v únoru. Úhlopříčka dotekového displeje je 9,7 palce a rozlišení 1024 x 768 pixelů. Operační systém HP webOS 2.2. Paměť bude oproti konkurentům menší, pouze 16 či 32 GB. Kdy bude tablet v Česku, není známo.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!