Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Mall.cz musí zaplatit uživateli odškodnění za únik hesla. Verdikt nemá v Česku obdoby

Prodejna e-shopu Mall.cz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodejna e-shopu Mall.cz | foto: Mall.cz

PRAHA E-shop Mall.cz musí zaplatit zákazníkovi odškodnění 10 000 korun za únik hesla. Ve středu to uvedl server Lupa.cz na základě verdiktu odvolacího řízení u Městského soudu v Praze. Údaje stovek tisíc zákazníků Mall.cz unikly předloni, jeden z postižených uživatelů nyní uspěl s žalobou na náhradu nemajetkové újmy. Rozsudek je pravomocný, Mall.cz se proti němu nemůže odvolat.

Internetový obchod podle mediální zástupkyně Veroniky Polákové bude verdikt soudu respektovat a odškodné zaplatí v plné výši.

Odvolací soud přiznal žalobci náhradu na základě narušení práva na informační sebeurčení, které dává člověku právo rozhodovat o tom, komu, v jaké podobě a kombinaci své osobní údaje poskytne. Mall.cz podle soudu únikem nepřípustně zasáhl do soukromí, i když žalobce některé z uniklých údajů už dříve sám na internetu zveřejnil. Obchod musí zaplatit odškodné 10 000 korun plus úroky a soudní výlohy 5300 korun.

Podle serveru Lupa.cz jde o verdikt, který nemá v Česku obdoby, a dává naději lidem, kterým z nějaké on-line služby unikly osobní údaje. Podle Polákové dnes Mall.cz neeviduje žádný další případ, kdy by zákazník soudní cestou požadoval náhradu škody za předloňský únik. Případ ale není promlčen, obecná promlčecí doba činí tři roky, uvedl server. Připomíná rovněž, že velký únik osobních údajů má za sebou i operátor T-Mobile, kterému v roce 2016 bývalý zaměstnanec ukradl data 1,2 milionu zákazníků.

E-shopu Mall.cz uniklo 735 956 unikátních e-mailových adres a celkem 766 421 hesel v čitelné podobě. Podle Lupy šlo nejspíš o hesla, která Mall v minulosti chránil slabším zabezpečením. Data někdo zveřejnil na serveru Uloz.to, kde byla asi měsíc dostupná komukoli. Ověřit, zda byla v úniku konkrétní e-mailová adresa, je i dnes možné na službě Have I Been Pwned?, píše server.

Uživatel, který má být odškodněn, se na soud obrátil v říjnu 2017, dva měsíce po přiznaném úniku dat. Původně požadoval náhradu nemajetkové újmy 125 000 korun plus úroky. Mall.cz namítal, že dodržel všechny povinnosti týkající se zabezpečení databází a že údaje žalobce jsou volně dostupné na internetu, neboť je podnikatel. Jediným uniklým údajem, který nebyl volně dostupný, bylo heslo.

Jak údaje unikly, není dodnes známo. „Je to součástí řešení věci vedené u správního soudu,“ cituje Lupa Polákovou. U soudu se Mall brání pokutě 1,5 milionu korun, kterou mu uložil Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...