14. února 2011 11:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Majitel Novy má problém s dluhopisy. Požádal o odklad splátek

TV Nova | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy TV Nova |

PRAHA Ani turecká telenovela Tisíc a jedna noc, jejíž vysílání s velkou pompou zahájila TV Nova, zatím nezachránila upadající televizní skupinu CME. Tato bermudská firma, sdružující televize ve střední a východní Evropě, jejíž je TV Nova ústřední části, požádala majitele svých dluhopisů o prodloužení doby jejich splatnosti.

Cenné papíry v objemu 206 milionu dolarů (necelé čtyři miliardy korun) chce splatit místo roku 2013 až v roce 2015. Jak CME oznámila, investoři s prodloužením splátek (změnou dluhopisů) souhlasili. Ale rozhodně to nebylo zadarmo.

Místo kuponu 3,5 procenta, který se vztahoval na původní dluhopisy, bude CME platit úrokovou sazbu pět procent. Cena dluhu se tedy zvýšila o 42 procent. Firma navíc oznámila, že na změnu dluhopisů a kompenzaci úroků, které by majitelům původních dluhopisů vyplatila, vydá dalších 30 milionů dolarů (přes půl miliardy korun).

Podle analytika Atlantik FT Pavla Ryska si firma zvyšuje náklady na splácení svých dluhů. Na druhé straně je možné, že se CME rozhodla refinancovat dluh brzy v očekávání, že úrokové sazby obecně porostou. A že by refinancování v roce 2013 bylo celkově nákladnější i přes nynější dodatečné výlohy ve výši 30 milionů dolarů," uvedl Ryska s tím, že SME naposledy emitovala dluhopisy v říjnu loňského roku.

Tehdy od investorů získala 170 milionů eur (tři miliardy korun) za úrok ve výši devíti procent. CME působí v šesti východoevropských zemích, necelých 40 procent tržeb jí však generuje právě tuzemská TV Nova. Ta právě v těchto dnech prochází podle deníku E15 další redukcí nákladů, chystá se i propouštět. Odejít by mělo až 70 zaměstnanců.

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?