Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Maláčová: Program Tornádo pomůže firmám zasaženým katastrofou 280 miliony na měsíc

Místní část Hodonína Pánov byla též zastižena tornádem. Dobrovolníci tu odklízí trosky a narychlo spravují střechy před blížícím se deštěm. foto: Michal Turek, MAFRA

Praha - V programu ministerstva práce a sociálních věcí pro jihomoravské firmy zasažené minulý týden tornádem bude až 280 milionů korun na měsíc. Uvedla to v úterý na twitteru ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podpora v programu nazvaném Tornádo bude podle ní fungovat podobně jako v dočasném vládním programu Antivirus, z něhož mohly podniky při omezeních kvůli pandemii nemoci covid-19 získat příspěvky na mzdy.
  18:37

Maláčová chce vládě předložit Tornádo ve čtvrtek, tedy týden po ničivé bouři.„Firmám vykompenzujeme náhrady mezd pro lidi na překážkách nebo převedené na jinou práci kvůli tornádu. Počítáme s maximálními náklady 280 mil. Kč/měsíc,“ sdělila ministryně.

‚Tolik střechařů jsem v životě na jednom místě neviděl.‘ Pokrývači či tesaři pomáhají po tornádu

Podpora podle ní bude mít zpětnou platnost. „Program ve čtvrtek nesu na vládu s platností od 25. června,“ uvedla Maláčová. Již dříve řekla, že program by měl být určen pro firmy, které sídlí či mají provozovnu v poničených oblastech. Z programu by podniky získaly příspěvky na mzdy pracovníků, kteří kvůli poničení podniku nemohou pracovat, i těch, kteří nemohou do práce chodit, protože odstraňují škody.

Bouře s tornádem zasáhla minulý týden ve čtvrtek na jihu Moravy zejména Břeclavsko a Hodonínsko. Nechala za sebou na 1200 poškozených domů a šest obětí. Škody v těchto regionech se odhadují na 15 miliard korun, ale zřejmě ještě porostou. Rozsáhlé škody - až za 100 milionů - způsobila čtvrteční bouřka také v obci Stebno u Kryr na Lounsku v Ústeckém kraji.

Vláda už v pondělí schválila pomoc oblastem postiženým tornádem. Lidé a firmy třeba získají daňové úlevy nebo dotace na obnovu bydlení. Na okamžitou pomoc do těchto oblastí zamíří i peníze ze sbírek, v nichž se k úterku sešlo kolem 850 milionů korun.

Autor:

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat