Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Asi 90 procent území zasažených obcí na Moravě je uklizeno od suti a zbytků stromů, pokračují demolice

Odstraňování škod pokračovalo 2. července 2021 v obci Mikulčice na Hodonínsku, kterou minulý týden postihlo ničivé tornádo. foto: ČTK

Podivín (Břeclavsko) - Asi 90 procent území obcí zasažených tornádem je uklizeno od suti, trámů, zbytků stromů a dalšího odpadu, informovali v sobotu hasiči. Pokračují demolice poškozených budov v Lužicích a Hruškách, postupně by měli hasiči provádět řízené demolice také v Moravské Nové Vsi a Mikulčicích.
  11:36

Vznikají seznamy na základě požadavků občanů a starostů, řekl novinářům ředitel jihomoravských hasičů Jiří Pelikán. K zemi půjde celkem více než 180 domů.

Odstraňování škod pokračovalo 2. července 2021 v obci Mikulčice na Hodonínsku,...
Odstraňování škod pokračovalo 2. července 2021 v obci Lužice na Hodonínsku,...

V pátek i v noci na sobotu hasiči převáželi s pomocí armády sutiny z meziskládek na tři centrálně určená úložiště. Celá území obcí a jejich veřejná prostranství pomáhají hasiči uklízet od sutin, zbytků po bourání a dřeva z polámaných stromů.

Napřed přijde šok, pak uvědomění, říká psycholog hasičů. Někteří zasažení tornádem se už nikdy nechtějí vrátit

V pátek v zasažené lokalitě pracovalo asi 1050 hasičů. Jejich počet se začne postupně snižovat. „Je možné, že se toto číslo se o polovinu, o třetinu sníží,“ řekl Pelikán. Rozhodnutí padne během soboty.

Policie začne redukovat počty svých lidí v terénu nejspíš až koncem prodlouženého víkendu. „I do budoucna bude prováděno střežení v noční době, regulace dopravy i přes den a po dohodě se starosty regulace vstupu do obcí,“ řekl krajský ředitel Leoš Tržil.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!