Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

V tornádem zasažených obcích se začíná opravovat. Kraj žádá, aby dobrovolníci již nejezdili, je jich tam dostatek

Škody způsobené čtvrtečním tornádem na jihu Moravy podle Českého hydrometeorologického ústavu odpovídají síle F3, kdy se rychlost větru pohybuje kolem 219 kilometrů v hodině a výše. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Moravská Nová Ves (Břeclavsko) - V obcích na Břeclavsku a Hodonínsku zasažených ničivými bouřemi je od rána stavební ruch. Firmy přivážejí stavební materiál jako například trámy a latě, lidé odklízejí suť a opravují domy. Zlepšila se i situace v dopravě. Obce jsou lépe průjezdné a ani na příjezdech nejsou tak velké kolony jako v předešlých dnech. Bouřky zasáhly kraj ve čtvrtek, poničily asi 1200 domů a vyžádaly si pět lidských život.
  9:31aktualizováno  15:41

Zatímco v pátek se lidé teprve vzpamatovávali z noční bouřky a snažili se dát do pořádku nejpotřebnější věci, v sobotu zahalily mnoho poničených střech v obcích modré plachty a ve velkém se odvážela stavební suť. V sobotu v místech pracuje těžká technika, hlavně bagry a traktory, nákladní auta přivážejí materiál a stále odvážejí suť.

Tornádem poničená obec Moravská Nová Ves.
Tornádem poničené Hodonínsko.

Zlepšila se situace v dopravě. Z ulic zmizela většina aut, která poničila bouřka a udělala z nich vraky. Zmizela i část suti, proto je více místa na průjezd. Dobrovolníci navíc odstavují auta na okrajích obcí a chodí pěšky. Nejsou ani tak velké kolony na příjezdových trasách.

Dobrovolníků je na místě již dostatek

Do nejzasaženějších obcí Moravská Nová Ves, Hrušky, Mikulčice a Lužice se sjeli dobrovolníci z celé země i z ciziny.

Jihomoravský kraj žádá dobrovolníky, aby nyní už nejezdili pomáhat do obcí zasažených bouřkami. Je jich tam momentálně dostatek, pro tuto chvíli je není kde využít, řekla mluvčí kraje Alena Knotková. Ředitel jihomoravských hasičů vyzval také dobrovolné jednotky hasičů, aby rozhodně nepřijížděly neplánovaně.

„Nyní už je stop stav. Parkoviště jsou naprosto plná, je to ucpané. Sice je to moc krásné a velmi děkujeme, ale nyní je potřeba zase situaci trochu zklidnit,“ řekla Knotková. Množství dobrovolníků komplikuje dopravu v obcích na Břeclavsku a Hodonínsku, které ve čtvrtek zasáhly bouřky, zničily tam na 1200 domů. Lidé pracují na jejich obnově.

Podle Knotkové bude práce potřeba i v dalších dnech, protože se na poničených domech bude pracovat dlouho. „Určitě budou dobrovolníci moct pomáhat i potom.

Ředitel jihomoravských hasičů Jiří Pelikán v neděli apeloval na jednotky dobrovolných hasičů, aby tyto jednotky rozhodně nejezdily pomáhat neorganizovaně a neplánovaně bez kontaktu s operačním střediskem. „Dobrovolné jednotky, které na místo přijedou, aniž by kontaktovaly operační středisko, budeme otáčet zpět. Žádám všechny jednotky, aby se nepouštěly do partyzánských akcí, hasičů je na místě dost a pokud bude potřeba, povoláme dobrovolné jednotky,“ uvedl Pelikán.

Tisíce domácností bez proudu

V postižených regionech zůstává k sobotnímu ránu bez elektřiny 2400 domácností. V sobotu jich bylo kolem 3000. Nejpostiženější je Moravská Nová Ves, kde je 1000 míst bez energie, řekl mluvčí energetické společnosti EG.D ze skupiny E.ON Radek Šperňák.

„Postupně obce procházíme a obnovujeme části sítě, které nejsou tak poničené a lze je obnovit. Obce nejsou celé bez dodávek energie. Na některých místech je však síť zcela zdevastovaná a zmizela. Nedokážeme říct, kdy připojíme všechny. Děláme co můžeme,“ dodal Šperňák.

Energetici tam, kde to bylo možné, nasadili náhradní zdroje a instalovali v některých místech rozvaděče na na trafostanice, které zůstaly v provozu, aby si tam lidé mohli dobít například mobilní telefony.

Autor:
Témata: tornádo, Suť

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat