Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

QR kód u sbírky pro Moravu falšoval 22letý mladík, hrozí mu dlouhé vězení. Mezitím podvod zkusil někdo další

Česko

  11:22aktualizováno  18:43
Podivín (Břeclavsko) - Policisté ráno zadrželi a odpoledne obvinili člověka podezřelého z toho, že zveřejnil falešný QR kód k humanitární sbírce Diecézní charity Brno, která je určena lidem postiženým čtvrtečním tornádem. O mužově zadržení informoval po ranním jednání krizového štábu jihomoravský policejní ředitel Leoš Tržil.

Policie - ilustrační foto. foto: Vojtěch ŠeredaLidové noviny

Odpoledne byl dvaadvacetiletý muž obviněn z pokusu o podvod, uvedli policisté na internetové stránce policejního ředitelství. Dodali, že se objevil další případ, kdy někdo změnil číslo účtu u žádosti o příspěvek. Muži hrozí až deset let vězení.

Bouře s kroupami o velikosti tenisových míčků i s tornádem se ve čtvrtek večer...
Tornádem poničené Hodonínsko.

„Dnes ráno byla zadržena osoba, která má spojitost s falešným QR kódem u sbírky Diecézní charity Brno. V souvislosti s tímto kódem nebyla zneužita žádná finanční hotovost. Motivaci a okolnosti tohoto konání vyšetřujeme,“ uvedl dopoledne Tržil. Policisté muže v průběhu dne vyslechli. 

„Své jednání se snažil vysvětlit tím, že peníze chtěl věnovat obětem katastrofy v Moravské Nové Vsi, kde měl pomáhat,“ doplnil odpoledne Tržil. Jde o pokus o podvod, protože žádná škoda kvůli jeho činu nevznikla. Protože se jej ale dopustil ve stavu živelní pohromy, hrozí mu až deset let za mřížemi.

Podvodník v sobotu okopíroval grafiku charity a vložili do ní vlastní QR kód, který odeslané peníze odkláněl na jiný účet. Proto vedení kraje již v sobotu doporučilo pečlivě zkontrolovat číslo účtu, na který peníze po naskenování QR kódu odchází. Podle kriminalistů se ale podvodníkům žádné peníze získat nepodařilo. 

V neděli odpoledne policisté upozornili na to, že se objevil další podobný případ. „Momentálně řešíme další případ, kdy někdo na sociální síti zkopíroval příběh a změnil číslo účtu a sdílel dále. Buďte prosím opatrní, ověřujte, kam posíláte své peníze,“ apeloval na veřejnost mluvčí policistů Pavel Šváb.

Správný QR kód Diecézní charity Brno z jejich webových stránek.

Správný QR kód Diecézní charity Brno z jejich webových stránek.

Na konta veřejných sbírek pro lidi postižené tornádem vyhlášených Nadací Via a Diecézní charitou Brno už lidé poslali přes 200 milionů korun, vznikly ale i další veřejné sbírky. Další peníze se na konta pravděpodobně načtou v pondělí, až je zúčtují banky.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat