Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Pomoc pro obce postižené tornádem zaplnila kulturní dům i stadion. Oblečení je dost, shání se materiál na stavbu

Dary materiální pomoci obcím postiženým silnou bouří, krupobitím a tornádem zaplnily 26. června 2021 kulturní dům v Hodoníně. Lidé z různých koutů přivezli pití, potraviny, toaletní papíry a drogistické zboží, deky, přikrývky, ale také opalovací krémy nebo prodlužky. V hromadách v kulturním domě jsou vidět také kočárky pro děti, dětské hračky, ale i čisticí prostředky nebo prací prášky. foto: ČTK

Hodonín - Dárci materiální pomoci pro obce zasažené bouřkami zcela zaplnili věcmi kulturní dům v Hodoníně i se zimním stadionem. V současnosti už středisko nepřijímá oblečení, deky a další pokrývky, ale potřebuje stavební materiál, řekla v sobotu pracovnice domu kultury a koordinátorka sbírky Alena Truschingerová. Pro něj je vyčleněn jiný sklad.
  17:28aktualizováno  18:32

Pomoc se postupně přesouvá do nejzasaženějších obcí. Hasiči zase potřebují kontejnery na odpad a mobilní toalety.

Dary materiální pomoci obcím postiženým silnou bouří, krupobitím a tornádem...
Dary materiální pomoci obcím postiženým silnou bouří, krupobitím a tornádem...

Lidé z různých koutů přivezli do Hodonína pití, potraviny, toaletní papíry a další drogistické zboží, deky, přikrývky, ale také opalovací krémy nebo prodlužovací šňůry. V hromadách v kulturním domě jsou vidět kočárky, hračky nebo prací prášky. „Nyní jsou potřeba věci ze stavebnictví jako desky, latě, střešní tašky, hřebíky, fošny, plachty a podobně. Zájem je také o energetické nápoje, protože energie dochází,“ uvedla Truschingerová.

Podle ní vozí dary lidé z různých koutů. „Jezdí i z opačné strany republiky. Měli jsme tady rovněž lidi z Anglie, kteří byli v Praze, tak přijeli přispět. Přijeli i lidé z Rakouska,“ poznamenala. Někteří se hlásí předem, jiní přijedou bez ohlášení. Podle Truschingerové je lepší se ohlásit.

Hasiči v sobotu na Twitteru uvedli, že na místě akutně potřebují kontejnery na odvoz odpadu a mobilní toalety. Pokud jim je může někdo poskytnout, měl by nabídku zaslat na e-mail: krizova.stab@firebrno.cz.

Bouřky s kroupami a tornádem zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko ve čtvrtek večer. Nejpostiženější obce byly Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice. Živly poškodily asi 1200 domů, z nichž je přes 60 určeno k demolici, dále auta a stromy. Zemřelo pět lidí a zranění utrpěly desítky lidí.

Obchod vyhlásil sbírku, za dvě hodiny ho lidé zaplnili

Plnou dodávku materiální pomoci přivezla do Hrušek na Břeclavsku zasažených bouřkou Viktorie Kaštánková spolu se svými kolegy z obchodu Wolfgang v Brně. Obchod vyhlásil sbírku na pomoc obcím postiženým čtvrteční bouří, kvůli níž zemřelo pět lidí, ale po dvou hodinách ji kvůli enormnímu zájmu musel zastavit.

Dobrovolníci přivezli oblečení, drogistické zboží, deky, obuv, ale také hračky nebo plenky pro děti. „Když jsme se dozvěděli, co se stalo, vyhlásili jsme sbírku. Do dvou hodin nám zákazníci zcela zaplnili náš sklad a obchod a museli jsme ji zastavit. Zvedla se enormní vlna solidarity a ohlasů,“ uvedla Kaštánková.

Prozatím pracovníci přivezli jen to nejnutnější. Na místo vyjeli s tím, že pokud se do obce nedostanou, nechají věci ve skladech v Břeclavi nebo v Lednici. „Teď počkáme, jak se bude situace vyvíjet. Uvidíme, co bude chybět příští týden, co budou lidé potřebovat,“ dodala Kaštánková.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat