28. ledna 2012 15:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Manažeři se bojí měnit svého zaměstnavatele

Manažeři neboli bílé límečky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Manažeři neboli bílé límečky | foto: Profimedia

PRAHA Manažeři se bojí o své zaměstnání, zbytečně neriskují a zůstávají věrní svému zaměstnavateli, ukázal výzkum mezi firmami v ČR. Překvapivě častěji mění práci ženy, kvůli svým rodinám. Změnit zaměstnání? Čeští manažeři jsou k této otázce velmi obezřetní.

Své zaměstnavatele mění stále méně a stabilní pozice si váží. Dokazuje to databáze obsahující 9 tisíc manažerů a analýza, kterou provedla společnost Soliditet.

Zatímco v roce 2010 došlo na sledovaném vzorku 1600 největších firem v ČR ke změně u 33 procent manažerů, v roce 2011 se jednalo o 22 procent vyšších vedoucích pracovníků. Manažeři si totiž v nejisté době cení stálé práce.

Nejistý výhled

„Komplikovaná situace na trhu, silný konkurenční boj, tlak majitelů firem na zisk, případně boj o holé přežití, stejně jako nejistý výhled pro další období, rostoucí nezaměstnanost a obavy z další krize – to jsou hlavní důvody,“ vyjmenovává David Farský, ředitel společnosti Soliditet příčiny, proč jsou manažeři méně ochotní měnit zaměstnavatele.

ČTĚTE VÍCE:


To potvrzují i lovci manažerů. „Dobří manažeři vždycky pracovali na dlouhodobějších projektech a nestřídali své zaměstnání, ale v poslední době se změnilo to, že jsou ještě daleko více opatrnější, chtějí vědět daleko více informací o potenciálním novém zaměstnavateli,“ říká Markéta Švedová, výkonná ředitelka společnosti Recruit CZ. Přestože obecně klesl počet přestupů manažerů, ženy z dat vycházejí jako ty, které mění práci častěji než muži.

Zatímco v roce 2011 změnilo práci 20,5 procenta mužů, žen tak učinilo 23 procent. V letech 2009 a 2010 přestoupilo 32 procent mužů a 39 procent žen.
Podle oslovených odborníků to ale není tím, že by ženy byly svým firmám méně věrné. Důvody, proč ženy střídají pozice častěji než muži, jsou dva. Jeden kariérní a druhý rodinný.

Ženy mění zaměstnavatele častěji

Ženy, které se dostanou do vyšších manažerských pozic, častěji mění svého zaměstnavatele, aby dokázaly rychleji povyšovat. „Většina žen nejsou tyto skokani, nejsou vrtošivé, nutí je k tomu okolnosti,“ tvrdí Markéta Švedová. Pokud se ženy manažerky rozhodnou mít děti, musí tomu podřídit i život, a hledají proto firmy, které lépe vyhovují jejich potřebám. „Většina kroužků pro děti končí ve čtyři, neexistují skoro žádné jesle a jen málo žen si může dovolit chůvu,“ vysvětluje Švedová.

I podle Lukáše Prušáka, manažera personální společnosti Hays, je obvyklé, že ženy po mateřské se nevrací na pozici ke svému původnímu zaměstnavateli. „Je to dáno i změnami na trhu či strategií zaměstnavatelů, které se během mateřské změnily, ale obecně se může jednat i o přehodnocení vlastních priorit,“ říká Prušák. Podle něj si také zaměstnavatel často během mateřské dovolené najde náhradou, která má pro něj vyšší přidanou hodnotu.

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ STROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 30 000 Kč