13. prosince 2013 11:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

JANEČKA: Není jen zlato, co se třpytí

Zlato, poklad (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlato, poklad (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Zlato společně se stříbrem patří vůbec k nejztrátovějším investicím v letošním roce. Jeho hodnota se od začátku roku propadla z úrovní kolem 1700 USD za troyskou unci na současné ceny jen lehce převyšující 1200 USD. Zlato tak za necelý rok přišlo o více než čtvrtinu své hodnoty. Stříbro při vysoké korelaci se zlatem ztratilo dokonce více než 30 procent.

Důvody poklesu cen těchto vzácných kovů jsou obecně známé. K těm hlavním patří obava z konce extrémně uvolněné monetární politiky ze strany centrálních bank včetně amerického Fedu.

Tyto obavy jsou provázeny růstem výnosů na dluhopisech, který cenám zlata rovněž nesvědčí. V 3. čtvrtletí se k těmto důvodům přidal i pokles poptávky po fyzickém kovu především v Indii a USA.

Vzhledem k pozitivnímu sentimentu na akciových trzích a nízkým inflačním očekáváním nejsou ani vyhlídky do příštího roku příliš optimistické. Někteří analytici dokonce predikují pokles cen na úroveň 1000 USD za troyskou unci, na níž se zlato naposledy obchodovalo v roce 2009.

Do skupiny vzácných kovů ovšem nepatří jen zlato a stříbro. V klenotnictví se používá platina a do jisté míry i paladium. Nejvíce se těchto kovů využívá v automobilovém průmyslu, kde nacházejí uplatnění jako součást katalyzátorů k eliminaci škodlivých látek.

V souvislosti s oživením prodejů automobilů v západní Evropě a se zaměřením Číny na ekologicky šetrné dopravní prostředky by měla růst i poptávka po platině a paladiu. Tyto kovy se proto aktuálně jeví jako stabilnější investice než zlato a stříbro.

Marek Janečka, analytik, J&T Banka

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz