14. února 2013 15:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Miliardář Buffet koupil 'kečupový' Heinz za astronomický půlbilion

Miliardář Buffett koupí výrobce potravin Heinz za 28 miliard USD  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miliardář Buffett koupí výrobce potravin Heinz za 28 miliard USD | foto: ČTK

OMAHA Americkou potravinářskou společnost Heinz koupí za celkem 28 miliard dolarů (533 miliard korun) investiční skupina miliardáře Warrena Buffetta Berkshire Hathaway spolu s další investiční firmou 3G Capital. Jde o dosud největší akvizici v potravinářském průmyslu, uvedla televize CNBC.

Investoři nabídli za akcii Heinz 72,50 dolaru, což znamená celkově 23,2 miliardy dolarů, a převezmou i celý dluh firmy. Akcie Heinz vzrostly v reakci na zprávu o 19 procent.

Buffett televizi CNBC sdělil, že jeho firma přispěje ke transakci 12 až 13 miliardami dolarů v hotovosti a že 3G bude jejím rovnocenným partnerem. Transakci budou dál financovat banky J.P. Morgan a Wells Fargo.

Třetí nejbohatší člověk planety podle časopisu Forbes - Warren Buffett.

Třetí nejbohatší člověk planety roku 2011 podle časopisu Forbes - Waren Buffett

Heinz je předním světovým výrobcem kečupů a dalších potravin a pochutin. Společnost vyrábí tisíce potravinářských produktů v továrnách na šesti kontinentech a prodává je ve více než 200 zemích světa. Firma uvádí, že 150 jejích značek jsou jedničkami nebo dvojkami na světovém trhu.

Lidovky.cz, ČTK