7. září 2016 7:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Mimozemšťan od Alzy se prokřičel mezi největší firmy v regionu

Maskot eshopu Alza.cz – mimozemšťan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maskot eshopu Alza.cz – mimozemšťan. | foto: Alza.czReprofoto

PRAHA V žebříčku 500 největších firem ve střední a jihovýchodní Evropě podle výše tržeb za fiskální rok 2015 se umístilo 74 českých firem, přičemž o rok dříve jich bylo 79. Poprvé se do něj zařadil i český internetový obchod, je jím e-shop Alza.cz. Nejlepším českým zástupcem se stal pošesté v řadě výrobce automobilů Škoda Auto, který v celkovém žebříčku obsadil třetí místo.

První místo patří opět polské PKN Orlen, druhé místo obhájila maďarská ropná firma MOL, přestože oběma tržby meziročně klesly. Vyplývá to z výsledků žebříčku CE TOP 500, který ve středu zveřejnila společnost Deloitte.

Obrat 500 největších společností dosáhl za rok 2015 na 685 miliard eur (18,5 bilionu korun), což je přibližně stejně jako předchozí rok. Českým firmám se meziročně tržby snížily o 1,9 procenta na 110,5 miliardy eur.

Z českých společností jsou v první dvacítce ještě elektrárenský podnik ČEZ (7. místo), skupina Agrofert (12.), elektrárenská a plynárenská společnost RWE Supply & Trading CZ (16.) a technologická firma Foxconn CZ (20.).

„Nejvíce se dařilo zástupcům energetického a automobilového průmyslu. Rostly i společnosti zaměřené na oblast e-commerce a IT,“ uvedl vedoucí partner společnosti Deloitte v ČR Josef Kotrba k umístění českých firem. Upozornil na to, že letos se do seznamu zařadil jako první český internetový obchod s počítači a elektronikou Alza.cz.

Největší zastoupení v žebříčku tvoří firmy spotřebitelského průmyslu (183), energetiky (133) a výrobního sektoru (126). Česko si připsalo prvenství ve dvou odvětvích, ve výrobním (Škoda Auto) a technologickém (Foxconn CZ). V bankovním sektoru zlepšily své umístění Česká spořitelna, která se z loňské páté příčky posunula na třetí, a ČSOB (ze 7. místa na 4.).

Nejvíc firem je z Polska

Nejúspěšnější zemí je Polsko se 182 společnostmi, následují ho ČR a Maďarsko, které má v žebříčku 67 firem. Společnost Deloitte sestavila pořadí 500 největších společností podle konsolidovaných výnosů společností za fiskální rok 2015 z 18 zemí střední a jihovýchodní Evropy a Ukrajiny.

Podobný žebříček představila v minulých dnech úvěrová pojišťovna Coface, která do studie zahrnuje 500 největších firem střední a východní Evropy. V něm zastupuje Česko 71 firem, což je o šest více než o rok dříve.

Nejvýše postavenou českou firmou byla na čtvrté příčce Škoda Auto, osmou příčku z celkového pořadí obsadil ČEZ.

CE TOP 500 - přehled 10 největších společností seřazených podle tržeb: Pořadí Název společnosti Země 1. PKN Orlen Polsko 2. MOL Maďarsko 3. Škoda Auto ČR 4. Jeromino Martins Polska Polsko 5 PGNiG Polsko 6. AUDI Hungaria Motor Maďarsko 7. ČEZ ČR 8. Volkswagen Slovakia Slovensko 9. GE Infrastructure CEE Maďarsko 10. PGE Polsko

CE TOP 500 - přehled 10 největších společností seřazených podle tržeb:

1. PKN Orlen Polsko

2. MOL Maďarsko

3. Škoda Auto ČR

4. Jeromino Martins Polska Polsko

5. PGNiG Polsko

6. AUDI Hungaria Motor Maďarsko

7. ČEZ ČR

8. Volkswagen Slovakia Slovensko

9. GE Infrastructure CEE Maďarsko

10. PGE Polsko

ČTK

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na Lidovky.cz