Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ministerstvo dopravy dostalo upozornění od Evropské komise kvůli mýtu

Mýtné brány a Kapsch. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtné brány a Kapsch. | foto: Reprofoto

PRAHA Ministerstvo dopravy dostalo od Evropské komise formální upozornění na porušení evropských pravidel kvůli prodloužení smlouvy s Kapschem na provoz mýtného systému bez výběrového řízení. Ve středu to řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Možnost zahájení řízení s Českem připustil ministr dopravy Dan Ťok v pondělí, dopis oznamující jeho zahájení ministerstvo obdrželo ve středu. Jde o proceduru, kdy Evropská komise v prvním kroku oslovuje členský stát, aby svůj postup vysvětlil, uvedl ve středu Neřold. Evropská komise se začala věcí zabývat na základě stížnosti jednoho z konkurenčních poskytovatelů mýtných systémů.

Dodatek k původní smlouvě na správu mýtného systému uzavřelo ministerstvo dopravy loni v srpnu. Dosavadní správce systému v něm dostal možnost spravovat mýtný systém nejdéle do roku 2019 za více než pět miliard korun. Úřad krok obhajuje tím, že na přípravu výběrového řízení nebyl dostatek času. Ministerstvo také nemělo podle smlouvy právo svobodně nakládat s interními daty systému před koncem loňského roku, kdy smlouva s Kapschem vypršela. Tato data ale potřebovalo pro vypsání řádného tendru.

„Napravili jsme chyby minulých vlád a po letech, kdy s mýtem nikdo nepohnul, vypíšeme v polovině roku technologicky neutrální výběrové řízení,“ uvedl Ťok. Podle něj loni komise vůči česku zahájila na čtyři desítky takovýchto řízení.

Prostřednictvím mikrovlnných mýtných bran se mýtné v Česku vybírá od roku 2007 na více než 1 400 kilometrech dálnic a vybraných částech silnic první třídy. Od roku 2019 ministerstvo dopravy počítá s rozšířením zpoplatnění sítě silnic první třídy o 900 kilometrů z nynějších zhruba 230 kilometrů. Za deset let se na mýtném v Česku vybralo 77,5 mld korun, za loňský rok 9,89 mld korun.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

P. Mráček 527 Mýtů je tam spousta 19:53 15.2.2017

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!