29. července 2014 7:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ministerstvo průmyslu je pro novou daň, zdražila by benzin

Benzinová pumpa. (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Benzinová pumpa. (Ilustrační foto) | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo průmyslu a obchodu zvažuje "daň za ropnou bezpečnost" sloužící k financování údržby strategických zásob ropy, nafty a benzinu. Pohonné hmoty by zdražily o 25 až 30 haléřů.

Podle MF Dnes se o dani píše v materiálu zpracovaném ministerstvem, který je v meziresortním připomínkovém řízení a v němž jeho autoři řeší, jak dál se strategickými rezervami zacházet.

Změny platné od příštího roku

Deník uvádí, že materiál připravený ministerstvem ještě není definitivní, vláda o něm zatím nejednala a připomíná, že vzhledem k možnému dopadu na ceny pohonných hmot jde i o politicky citlivou záležitost. Ministerstvo chce ale změny prosadit tak, aby platily už od začátku příštího roku. "Byl by zachován přímý dohled státu nad strategickými rezervami, které tvoří významnou část energetické bezpečnosti země," cituje deník Filipa Matyse z tiskového oddělení ministerstva.

ČTĚTE TAKÉ:

Díky nové dani by měl stát vybrat kolem 1,4 miliardy korun, což je suma, kterou Česká republika vynakládá z rozpočtu na udržování strategických zásob paliv a ropných produktů. O zásoby se stará Správa státních hmotných rezerv, její šéf Pavel Švagr deníku řekl, že pokud bude uvedený poplatek schválen, bude správa chtít, aby se stal automaticky jejím příjmem. Model, kdy by se stát všech strategických zásob v hodnotě asi 35 miliard korun zbavil a převedl je na specializovanou agenturu, ministerstvo průmyslu nedoporučuje.

Správa státních hmotných rezerv

Správa státních hmotných rezerv je ústřední orgán státní správy pro hospodářská opatření v krizových situacích a pro státní hmotné rezervy. Hmotné rezervy jsou více než z poloviny tvořeny ropou a ropnými produkty, jejichž množství je určeno mezinárodními závazky České republiky. V březnu mluvčí správy řekla, že Správa státních hmotných rezerv má zásoby ropy a ropných produktů na 94 dnů. Ze zákona to má být 90 dnů.

Lidovky.cz, ČTK