9. ledna 2013 14:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

FRAYER: Euro za 26 korun?

Koruna vs. euro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koruna vs. euro. | foto: Shutterstock

Začátek roku se koruně nevydařil, když euro za osm dní podražilo o 50 haléřů. Oslabování ale může pokračovat.

Data o zahraničním obchodě ukázala na velmi nízké importy, což značí slabou domácí poptávku, a zároveň mohou svědčit o tom, že firmy omezují zásoby. Snižující se poptávka ze zahraničí je patrná i na vývoji nových zakázek. To se promítá i ve zhoršující se situaci na trhu práce a nižší spotřebitelské poptávce. Začátek roku tak z tohoto pohledu vyznívá ve prospěch slabší koruny.

V době, kdy se v České republice nachází klíčová úroková sazba na technické nule a není tak možné při hrozbě deflačních tlaků dále uvolňovat měnovou politiku tímto nástrojem, může mít na kurz koruny výraznější dopad i vývoj inflace.

Prognóza ČNB nyní počítá s letošním průměrným kurzem 25,15 koruny za euro. Pokud vezmeme v potaz prognózu ČNB, která pracuje se zápornou repo sazbou, a nemožnost mít v realitě záporné úrokové sazby, centrální banka by byla při zachování stejného rozsahu uvolnění měnových podmínek spokojená se slabším kurzem koruny, než ukazuje jejich prognóza.

Zesílení deflačních tlaků by pak vyžadovalo další povolení měnových kohoutů. Kurz okolo hranice 26 korun za euro tak z tohoto pohledu není nic extrémního ani neočekávatelného.

Miroslav Frayer, analytik KB