20. února 2016 12:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Mléčná dráha za 140 milionů pomůže českým jogurtům v Arábii

Kráva - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kráva - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Českomoravský svaz mlékárenský získal 5,2 milionu eur (zhruba 140 milionů korun) na propagaci evropských mléčných produktů na Blízkém východě. Polovinu peněz na tříletý projekt poskytne Evropská unie, 30 procent stát a 20 procent zapojené české mlékárny. ČTK to řekl předseda svazu Jiří Kopáček.

Do projektu EU - Milky Way, který by měl pomoci exportu trvanlivých i čerstvých mléčných výrobků do Libanonu, Saúdské Arábie a do Spojených arabských emirátů, se přidaly Mlékárna Hlinsko z koncernu Agrofert, Bohušovická mlékárna ze skupiny Accom a Polabské mlékárny.

V současnosti již to této oblasti vyváží Mlékárny Hlinsko trvanlivé výrobky, pro obě další jde o startovací platformu. Projekt by měl propagovat školní ochucená mléka, kondenzovaná mléka, smetany a sýry, ale i čerstvé výrobky jako je řecký jogurt, mléčné pomazánky a sýrové pomazánky na bázi tvarohu či mléčné dezerty.

V rámci akce se letos evropské výrobky představí na třech veletrzích, první právě začíná v Dubaji. V dalším roce se představí pak na čtyřech a v posledním znovu na třech. „Jakmile se dostaneme do sítí, tak tam budeme mít ochutnávkové kampaně v tamních hypermarketech, billboardovou kampaň, budeme inzerovat v místním tisku,“ vysvětlil Kopáček. Svaz plánuje organizovat i konference pro potenciální partnery, spustí webové stránky, či bude spravovat stránky na sociálních sítích.

Kopáček je v kontaktu s českým zemědělským diplomatem Eduardem Řeháčkem, který již měsíc působí v Rijádu. ČR má na potenciálních exportních trzích zatím čtyři agrární diplomaty, v letošním roce plánuje jmenovat další tři.

Svaz nyní ukončuje obdobný projekt, který měl pomoci exportům do Ruska a na Ukrajinu. Kvůli embargu na dovoz potravin ze strany Ruska a poklesu tržní síly na Ukrajině ale nedopadl ideálně. Svaz nyní čeká na konec sankcí, aby mohl s ruskými partnery začít znovu obchodovat.

ČTK