19. srpna 2016 16:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Muž, který odhalil pochybné praktiky Deutsche Bank, odmítá odměnu 200 milionů

Centrála Deutsche Bank ve Frankfurtu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Centrála Deutsche Bank ve Frankfurtu | foto: Reuters

NEW YORK Bývalý manažer největší německé banky Deutsche Bank Eric Ben-Artzi se rozhodl, že se vzdá vysoké odměny za to, že informoval americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) o pochybných účetních praktikách podniku. Odmítnutím odměny protestuje proti nepotrestání vedoucích pracovníků banky. Informoval o tom list Financial Times.

Ben-Artzi získal nárok na odměnu 8,25 milionu dolarů (téměř 200 milionů korun). Odmítnout však může pouze její část, protože většinu z těchto peněz si nárokují jeho bývalá manželka a experti, kteří se podíleli na jeho zprávách pro SEC. Ben-Artzi chce, aby jeho část odměny připadla „Deutsche Bank a jejím akcionářům“.

Ben-Artzi svými informacemi pomohl k odhalení pochybných účetních praktik, za jejichž užívání v době finanční krize musela Deutsche Bank v loňském roce zaplatit pokutu 55 milionů dolarů. Ben-Artzi se nicméně domnívá, že pokutu měli zaplatit konkrétní vedoucí pracovníci. Tím, že pokutu musela zaplatit samotná banka, byli podle něj místo vedoucích pracovníků potrestáni akcionáři.

Ben-Artzi rovněž tvrdí, že jedním z důvodů tohoto postupu byla skutečnost, že někteří vysoce postavení právníci SEC působili ve vedení Deutsche Bank. Představitelé SEC a Deutsche Bank se k této záležitosti odmítli vyjádřit, píše Financial Times.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!