27. února 2015 10:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Myši ve slavné 'chlebíčkárně'. Vše napravíme, slibuje firma Paukert

Lahůdkářství Jan Paukert se nachází na Národní třídě v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lahůdkářství Jan Paukert se nachází na Národní třídě v Praze. | foto: MAFRA - Jiří KoťátkoMAFRA

PRAHA K Paukertovi chodil na chlebíčky Vlasta Burian nebo Hugo Haas. O tři čtvrtě století později je sláva lahůdkářství na pražské Národní třídě v troskách. Podnik zavřela potravinářská inspekce kvůli myšímu trusu a plísni v zázemí. Jednatel firmy tvrdí, že náprava přijde brzy.

Podnik nuceně zavřel v úterý. Lidé ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce našli špínu i podlahy ožrané od myší. Jednatel firmy Milan Heidler se hájí tím, že se závažné prohřešky našli kontroloři v prostorách, které lahůdkářství Jan Paukert od začátku roku nevyužívá.

„Na nápravě pracujeme. Během příštího týdne pak zástupci inspekce přijdou na další kontrolu,“ říká Heidler v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Byl pro vás verdikt inspekce překvapivý, nebo jste něco podobného čekali?
Překvapivé to určitě bylo. Základní problémy našla inspekce v prostorách, které pro výrobu a provoz lahůdkářství od 1. ledna nepoužíváme. Uzavřeli jsme bistro a restauraci. Drobnosti, které vyplývaly z provozního zatížení firmy, se přidaly k těm zásadním věcem.

Lidovky.cz: Kontrola našla myší trus, okousané podlahy nebo plíseň. To bylo v těch nevyužívaných prostorách?

DĚNÍ U PAUKERTŮ:

  • Lahůdkářství Jan Paukert má tradici od roku 1916.
  • Sídlí na Národní třídě v Praze a za první republiky si vybudoval výbornou pověst. Zakladatel Jan Paukert je považován za autora českého chlebíčku.
  • Slávu podniku narušila II. světová válka a hlavně znárodnění v roce 1952. Lahůdkářství pak ztratilo i své původní jméno.
  • Po revoluci získal palác na Národní třídě syn Jana Paukerta, podnik se po náročné rekonstrukci znovu otevřel v roce 2008. Rodina už jej ale neprovozovala.
  • Firmu Jan Paukert, která si prostory pronajímá, vlastní od roku 2012 skupina Natland. Ochranné známky a palác patří rodině Paukertových.
  • Na konci loňského roku na firmu podala insolvenční návrh jiná dceřiná firma Natlandu, Prague City Golf, kvůli půlmilionovému dluhu. Firma Jan Paukert plánuje reorganizaci, zároveň se pře s rodinou Paukertových, situace je poměrně nepřehledná.

Ano, to jsou právě ty zásadní věci nalezené v nepoužívaných prostorách.

Lidovky.cz: Tam tedy běhaly myši?
Pravidelně děláme deratizaci a dezinfekci, naposledy 15. ledna. Chápu stanovisko inspekce, která přišla ve chvíli, kdy na místě nebyl nikdo zodpovědný. Nemusí být všichni informovaní o tom, že jsou ty prostory nepoužívané.

Lidovky.cz: Mluvil jste i drobnějších nedostatcích, než byl myší trus a plíseň. O co šlo?
Nemáte třeba nějaký pytlík označený tak, jak by měl být. Ale to nejsou důvody, které by za normálních okolností vedly k uzavření provozovny.

Lidovky.cz: Máte signály, že kontrola přišla na základě udání?
To nevím. I kdyby tomu tak bylo, asi by nám to nikdo neřekl.

Lidovky.cz: Co může uzavření prodejny slavného prvorepublikového jména znamenat pro její pověst?
Věřím, že to nebude nic zásadního. S inspekcí jsme domluvení, že v řádu několika dnů přijde na další kontrolu, problematické věci odstraníme a lahůdkářství znovu otevřeme.

Lidovky.cz: Dá se odhadnout, o kolik peněz na tržbách přijdete kvůli uzavření podniku? Sídlíte na Národní třídě, pro obchodníka na jedné z nejlepších adres.
To vám nedokážu říct.

Lidovky.cz: Firma řeší také návrh na insolvenci. Jaká je situace ohledně této záležitosti?
Chtěl bych upozornit na dvě věci. Jedna je upravení vztahů s majiteli ochranných známek, rodinou Paukertů, to dospěje k nějaké dohodě v řádu dnů. Druhá věc je návrh na reorganizaci naší společnosti.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?