18. ledna 2009 9:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na Slovensko již teče plyn ze západu

Plynová zásobárna společnosti RWE | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynová zásobárna společnosti RWE | foto: Lidové noviny

PRAHA Slovensko se po jedenácti dnech odstávky dočkalo dodávky plynu ze zahraničí. Surovina začala z české strany proudit krátce před půl devátou ráno. Informaci sdělil Martin Chalupský, mluvčí společnosti RWE Transgas, která tranzit plynu zajišťuje. Díky plynu ze západu zruší Slovensko v pondělí omezení odběru pro firmy.

Technici společnosti "zahájili operaci" v osm hodin, nejprve ale bylo třeba vyrovnat tlak v potrubích na obou stranách hranice. Je to vůbec poprvé, kdy plyn proudí přes česko-slovenskou hranici od západu na východ. Kvůli zavřenému přívodu plynu z Ruska a Ukrajiny se Slovensko dohodlo na náhradních dodávkách se západoevropskými dodavateli, mezi kterými je i RWE Transgas.

RWE Transgas bude podle Chalupského dodávat na Slovensko z vlastních zdrojů ode dneška 3,75 milionu krychlových metrů zemního plynu denně. Celkový objem bude navýšen o 1,25 milionu krychlových metrů od dalších dodavatelů Slovenského plynárenského průmyslu; v úterý se objem dodávek zvětší o dalších 1,25 milionu krychlových metrů.

Dnes v noci svitla také naděje na obnovení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu. Ruský premiér Vladimir Putin a jeho ukrajinská kolegyně Julija Tymošenková po jednání v Moskvě oznámili, že "plynový" spor je vyřešen.

Smluvně by se úmluvy z dnešní noci měly stvrdit do pondělka a neprodleně poté by se měly obnovit dodávky evropským odběratelům.

Přes Ukrajinu obvykle proudí 80 procent ruského plynu, což představuje asi pětinu evropské spotřeby. Tyto dodávky zcela ustaly od 7. ledna.

ČTK