Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nabídek Last minute je méně. Tak podražily

Dovolená - nepoužívat | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dovolená - nepoužívat | foto: Shutterstock

PRAHA Letošní nabídka zájezdů na poslední chvíli je proti minulým létům výrazně nižší. Cestovní kanceláře totiž před sezonou snižovaly kapacity, zvýšenému zájmu o zájezdy naopak nahrává proměnlivé letní počasí v Česku.

Zájezdy, které pro nabídku last minute zbývají, jsou zpravidla za vyšší ceny. Shodují se na tom zástupci cestovních kanceláří a agentur.

"Aktuální dostupnost zájezdů na poslední chvíli je taková, že už ve čtvrtek není co prodávat na víkendové odlety," popsala situaci Kateřina Komedová, manažerka komunikace a marketingu agentury Zájezdy.cz. Podle agentury se proti minulému roku množství nabídek zájezdů snížilo o 15 procent.

Klienti už nemají moc na výběr, uvedl mediální zástupce CK Fischer Dan Plovajko. Zákazníci podle něj často přicházejí s konkrétními představami o místě a typu hotelu a jsou velmi často překvapeni, že si nemohou vybrat, často se prý stává, že v požadované destinaci žádná volná místa nejsou.

ČTĚTE VÍCE:

Zatímco v červnu ceny zájezdů last minute padaly kvůli pokusům cestovních kanceláří zabránit propadům prodeje a obnovit důvěru klientů v arabské destinace, nyní kvůli vysoké poptávce rostou. "Aktuálně na trhu téměř nejsou k dispozici super last minute zájezdy (zájezdy prodávané pár dní před odletem) za nejnižší cenu, na které klienti do poslední chvíle čekávají," potvrdila Komedová. K dispozici jsou zejména zájezdy do pětihvězdičkových hotelů, které kvůli své vysoké ceně neodpovídají představám o laciné dovolené na poslední chvíli.

Kromě menšího množství zájezdů, které cestovní kanceláře z obavy před nízkou poptávkou ještě před začátkem sezony objednaly, ovlivnila současnou podobu trhu i nedávná bezpečnostní situace v severní Africe.

PROHLÉDNĚTE SI:

"Klientela z velkých zdrojových zemí, jako je Německo, Anglie a Rusko, se z Egypta a Tuniska přesunula do jiných destinací. Tím došlo k vyčerpání kapacit v těchto letoviscích," vysvětlil Plovajko. Paradoxně tak nastala situace, kdy jsou volné ubytovací kapacity pro nabídku na poslední chvíli za přijatelné ceny zpravidla pouze v těchto dvou zemích. Klienti, kteří už nemají příliš na výběr, si proto velmi často Egypt nebo Tunisko nakonec vyberou.

Podle Tomáše Brejchy z Čedoku si ale česká klientela v druhé polovině prázdnin uvědomila, že cestování do Egypta je bez rizika. Mnoho lidí tak podle něj do země odlétá a vrací se spokojeni. Po konfliktech v těchto zemích klienty oslovily zejména příznivé ceny, vliv mají také doporučení známých, kteří dovolenou na severu Afriky absolvovali.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...